Gündem

6 yaşındaki çocuğa tecavüz davası | Hiranur Vakfı kurucusu Gümüşel: Önce tutuklama kararı verilmedi, daha sonra verilmesinin sebebini anlayamadım

Tutuklanan sanıkların ifadeleri ortaya çıktı

16 Aralık 2022 09:46

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nda yaşanan, H.K.G.’nin 6 yaşında “evlendirilmesi” ve cinsel istismara uğraması ile ilgili dava kapsamında tutuklanan Kadir İstekli ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ifadeleri ortaya çıktı. Gümüşel, "Önce tutuklama verilmedi, daha sonra verilmesinin sebebini anlayamadım. Ben rabbimden korkarım, ölünce ona hesap vereceğim. Siz de hesap vereceksiniz" dedi. İstekli ise, ifadesinde, "hakkımda yakalama kararı çıkarılması üzerine kendim teslim oldum" diye konuştu.

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşında kızı H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikâhla evlendirdiği iddialarına ilişkin iddianame geçtiğimiz günlerde kabul edilmişti. İddianamede, Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istendi.

H.K.G. ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı tarafından tutuksuz sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklama talep edildi. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi İstekli ve Gümüşel hakkında üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun katalog suçlardan olması, bilirkişi raporu, bu suç için yasada ön görülen alt ve üst sınırları, bu nedenle oluşan kaçma şüphesi ve mevcut delil durumu nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama emri çıkartılmasına karar verdi.

Kararın ardından harekete geçen polis, önce İstekli'yi Pendik'te gözaltına aldı. İstekli, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Daha sonra ise, Yusuf Ziya Gümüşel gözaltına alındı. Sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edilen İstekli ve Gümüşel, daha sonra tutuklandı.

"Siz de hesap vereceksiniz"

2. Ağır Ceza Mahkemesinde hâkim karşısına çıkan Gümüşel ve İstekli'nin ifadeleri ortaya çıktı. Mahkemede son sözü sorulan Gümüşel'in, "Yakalama kararını kabul etmiyorum. Mahkemeye dışarıdan müdahale üzerine verilen kararın uygunsuz bir iş olduğuna itikat ediyorum. Önce tutuklama kararı verilmedi. Daha sonra tutuklama kararı verilmesinin sebebini anlayamadım. Ben rabbimden korkarım, ölünce ona hesap vereceğim. Siz de hesap vereceksiniz. Sizlerin verdiği kararı bozacak Allah vardır" dediği öğrenildi.

"Kendim teslim oldum"

İstekli'nin ise, "Mahkemenizin duruşma tarihi ,ilk olarak mayısa verildi. Sonra ocak ayına alındı. Bu karardan 2 gün sonra hakkımda yakalama kararı çıkarılması üzerine gidip kendim teslim oldum" diye konuştuğu kaydedildi.

İstanbul'da bir cezaevine götürülen Gümüşel ve İstekli'nin daha sonra İstanbul dışında yüksek güvenlikli bir cezaevine sevk edilmeleri bekleniyor.


TIKLAYIN -Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarı; Yusuf Ziya Gümüşel’in 2020’deki ifadesi ortaya çıktı 

TIKLAYIN -Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı şikâyetçi oldu: 6 yaşında imam nikâhı ve tecavüz! 

TIKLAYIN - 6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesi davasında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklandı

 TIKLAYIN - 6 yaşındaki çocuğa tecavüz davasında gözaltına alınan Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel'e adliye önünde 'destek': “Bunun algı operasyonu olduğunu görüyoruz”