Ekonomi

Hindistan'dan ithal edilen buğday hastalıklı çıktı; gemi geri gönderilecek

OBA Makarna'nın Hindistan'dan getirdiği buğdayda bakanlık tarafından yapılan analizlerde "Hint Sürmesi" hastalığı tespit edildi

29 Mayıs 2022 10:40

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, OBA Makarna'nın Hindistan'dan buğday ithalatı yaptığını ancak Tarım ve Orman Bakanlığı'nın incelemeleri sonucunda ithal edilen buğdayda "Hint Sürmesi" hastalığının tespit edildiği gerekçesiyle geri gönderileceğini duyurdu.

Yıldırım yazısında "Gaziantep merkezli Oba Makarna tarafından Hindistan’dan 55 bin ton makarnalık buğday ithalatı için bağlantı yapıldığı ve ilk geminin İskenderun Limanı’na geldiği anlaşıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü İskenderun limanına yanaşan gemiden buğday numunesi alarak analiz yaptı. Analizlerde “Hint Sürmesi” hastalığı çıktığı için geminin girişine izin verilmedi." dedi.

"Un ve makarna ihracı için buğday ithalatı gerekiyor"

OBA Makarna CEO'su Alpaslan Özgüçlü'nün Yıldırım'a konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

"Türkiye’de un, makarna ihracatı yapabilmek için önce buğday ithalatı yapmanız gerekiyor. Yerli buğday ile un ve makarna ihracatı yapamıyorsunuz. Bu uygulama 2021 Ocak ayında başladı. Daha önceki uygulamada önce ihracatımızı yapar sonra buğday ithal ediyorduk. 2021’deki kuraklıkla birlikte içerde buğdayın azalması ve fiyatların da yükselmesi ile önce ithalat sonra ihracat uygulamasına geçildi. Biz Rusya’dan Ukrayna’dan ithalat yapıyorduk ve işleyip ihraç ediyorduk. Rusya ve Ukrayna’nın savaşa girmesi ile birlikte tabi buradan buğday temin edilmesi zora girdi. Kanada’dan makarnalık buğday ithalatı yapıyorduk. Orada da kuraklık nedeniyle üretim azaldı. Kanada’dan ürün almamız zorlaştı. Bunun üzerine Hindistan’dan alalım diye bu ülkeye gittik. Bu sırada Türkiye’nin Hindistan’dan buğday ithal ettiği haberi çıktı. Sanki devlet ithalat yapıyor diye anlaşıldı. Bunun üzerine Tarım Bakanlığı bir açıklama ile Hindistan’dan buğday almadığını, herhangi bir talepte de bulunmadığını duyurdu.

"Gemi geri gidecek"

Haberde ‘Oba Makarna ithalat yapıyor’ denseydi bu açıklamaya gerek kalmayacaktı. Çünkü bakanlık kendisi ithalat yapmıyor. Özel sektörün herhangi bir yerden makarnalık buğday ithalatı yapmasını önünde bir engel yok. Biz de bu bağlantıyı yaptık. Hindistan‘dan ürünü almadan önce analizlerini yaptık. Eurofins, Control Union gibi uluslararası laboratuarlarda yapılan analizlerin hepsi de temiz çıktı. Türkiye getirdik. Türkiye’de yapılan analizlerde Hint Sürmesi tespit edildi. Gemi red yedi. Gemi red olunca itiraz edecek bir durumumuz yok. Geri gönderilecek. Bunun için buğdayı aldığımız firma ile navlun konusundaki pazarlığı yapıyoruz. Gümrük işlemlerini başlattık. Gemi geri gidecek.”

Yazının tamamı için tıklayın

Bakanlık yalanlamıştı

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin Hindistan'dan buğday ithal edileceği iddiası ortaya atılmış, bakanlık ise bu iddianın doğru olmadığını ifade etmişti.


6'lı masa bugün toplanıyor; masada 4 gündem maddesi var

RTÜK, Selçuk Tepeli'nin çiftçilerin yaşadığı zorlukları anlatırken bardağa vurmasını gündemine aldı

Metropoll anketi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görev onayı arttı

Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı adayı egosunu yenmiş olmalı, yetkilerini devretmeye hazır olmalı

15 yıl sonra ilk: Millî Savunma Bakanı Akar, BAE'ye gidecek

Saymaz: Çevre Bakanlığı, çalışanlarını Atatürk Havalimanı'ndaki açılışa katılmayı mecbur tuttu; AKP'li belediyeler okullardan otobüs kaldırıyor

Adalet Bakanı Bozdağ: Kadınlarımıza seçilme hakkını tam anlamıyla hayata geçiren AK Parti ve Erdoğan'dır

Bakan Kurum açıkladı: Vatandaşın kendi evini yapması için Hazine arazileri satışa çıkarılacak

Ertuğrul Özkök: Bu sabah Formula'da bir Türk yıldızı doğdu
" />