Gündem

HDP’li Kaya: “Başörtülü bacımı taciz ettiler” yalanına sarılanlar, o kadın nerede; Merve Demirel burada

Demirel, gözaltına alınırken polisin cinsel saldırısına uğramıştı

21 Şubat 2019 18:15

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, geçen hafta Ankara’daki bir eylemde gözaltına alınırken polisin cinsel saldırısına uğrayan Merve Demirel’le birlikte Meclis’te yaptığı basın açıklamasında, “Kabataş'ta 'başörtülü bacımı taciz ettiler' yalanına sarılanlar, o kadın hani nerede? Yüzünü bile gösteremediniz. Ama Merve Demirel işte burada” diye tepki gösterdi.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, TBMM’deki basın açıklamasında hem kendisinin hem de ailesinin birçok kez gözaltına alındığını ve çok sayıda cezaevinde kaldığını belirterek, “Ancak bu kadar ağır bir işkence, taciz, baskı ve şiddet ortamına şahit olmamıştık. Aradan yıllar geçti ve o dönemlerde eylemlerimizin yanından bile geçmeyen bir kısım odaklar iktidar oldu. Güç bu sefer onların eline geçti. Beklediğimiz adalet, özgürlük ve onurlu yaşam gerçekleşti mi? Hayır. Dün de kadınlar üzerinden kendini, zulmünü, çirkinliğini gösteren güce tapan darbeci, eril, iktidarcı odaklar bugün de varlığını AKP iktidarıyla sürdürmektedirler” dedi.

"Şimdi de ‘Benim başörtülü bacıma saldırdılar’ diyebiliyor musunuz?"

Sözlerine “Merve Demirel burada. Meclis’in absürtçe, saçmaca koyduğu yasaktan dolayı şu anda kürsüde yanımda değil ama Meclis çatısı altında şu anda beraberiz. 28 Şubat açıklamasını beraber yapıyoruz. Bunun için geldi” diye devam eden Kaya,  Demirel’in yanında olduklarını ve ona sahip çıktıklarını belirterek, “Kadınlara düşmanlık edenlere, erkekçi, tacizci zihniyetleri ile bizlere ‘hodri meydan’ diyenlere biz de buradan ‘hodri meydan’ diyoruz” ifadelerini kullandı. Kaya, şöyle devam etti:

“Yıllardır bıkıp usanmadan ve utanmadan ‘Kabataş’ta başörtülü bacımı taciz ettiler’ yalanına sarılanlar ve bu yalana inananlar, iddia ettiğiniz o kadın hani nerede? Dürüstçe yüzünü bile gösteremediniz ama Merve Demirel işte burada. Şimdi de ‘Benim başörtülü bacıma saldırdılar’ diyebiliyor musunuz? Hayır. Yine tacize, şiddete, tecavüze, istismara sahip çıkan sizlersiniz. Türkiye’nin ilk başörtülü belediye başkanına kayyum atayıp yıllardır hapseden bu iktidardır. Ailece 28 Şubat sürecinde hapishane hapishane dolaştık, defalarca gözaltına alındık ancak bu kadar ağır bir işkence, taciz, baskı ve şiddet ortamına şahit olmamıştık. Türkiye, her alanda son dönemlerin en kötü, karanlık yıllarını yaşamaktadır.”