Gündem

HDP'li Gergerlioğlu: AYM'nin hazine yardımına blokeyi kaldırması olumlu bir gelişme

10 Mart 2023 11:57

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesinin (AYM), HDP'nin Hazine yardımı hesabına tedbiren bloke konulması kararını kaldırmasının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Gergerlioğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, HDP'nin kapatılması istemli davada partinin Hazine yardımı hesabına bloke konulduğunu anımsattı. AYM'nin, söz konusu kararı kaldırdığını ifade eden Gergerlioğlu, "Olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

"Cezalar yetersiz"

Bursaspor-Amed Sportif Faaliyetler maçı ve sonrasında yaşanan olaylar, faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen "Beyaz Toros" ve "Yeşil" pankartlarına ilişkin cezaları da yetersiz bulduğunu belirten Gergerlioğlu, şunları kaydetti:

"Çok daha ağır cezalar verilmesi gerekiyordu. İnsanlar orada ölebilirdi. Şiddet içeren fiillere izin verilmemeli. Yargı da yanlı bir taraf ve tavır alıyorsa, birinin yaptığı şiddeti cezalandırıp öbürüne göz yumuyorsa bunlar kabul edilecek hadiseler değil. Adalet sağlanırsa, yeşil sahalardaki şiddet biter." (AA)