Gündem

HDP'li Ersoy'dan Bakan Yanık'a: Çocuk istismarı tam da siyasetin konusudur, şu ana kadarki politikalarınızın sonucudur!

"Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri de çocuğa yönelik istismar da politiktir"

09 Aralık 2022 17:09

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, "Çocuk istismarı tam da siyasetin konusudur. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri de çocuğa yönelik istismar da politiktir" dedi.

Ersoy, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında imam nikâhı ile evlendirilmesine ilişkin yaptığı konuşmada, kadınlar olarak yaşananlar karşısında üzgün ve öfkeli olduklarını söyledi.

Ersoy, bu olaylar karşısında failleri cezalandırmak üzere harekete geçilmesi gerekirken, 4 gün boyunca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın açıklama yapmadığını belirtti.

Günler sonra açıklama yapan Bakan Yanık'ın "Çocuk istismarı, çocuğa yönelik istismar vakaları siyasetin konusu değildir" dediğini belirten Ersoy, "Çocuk istismarı tam da siyasetin konusudur. Kadın yönelik şiddet ve kadın cinayetleri de çocuğa yönelik istismar da politiktir. Şu ana kadarki politikalarınızın sonucudur. İstismar mağduru 6 yaşındaki kız çocuğunun kendisi ve çocukları için bir koruma kararı aldırdınız mı? Bütün bunları siyasi derken bunu yaptınız mı?" ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a yönelik de eleştirilerde bulunan Ersoy, 6 yaşındaki bir çocuğun imam nikahıyla evlendirilmesinin çocuğa yönelik istismar suçu olup olmadığını sordu. Ersoy, "Adli tıp raporunu manipüle edenler kimlerdir? Bu kişiler tespit edilmiş midir?" diye konuştu. (AA) 

TIKLAYIN | Bakan Yanık'tan Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarı hakkında açıklama