Politika

HDP'den Nadir Yıldırım açıklaması: Kabul etmemiz mümkün değil

"Düzeltilmesini bekliyoruz"

16 Şubat 2019 16:54

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan eski HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım’le ilgili, “Kabul etmemiz mümkün değil. Biz şiddetin her türlüsüne karşıyız. Dolayısıyla dilde de, tweette de bu tür şiddet çağrıştıran açıklamaları kabul etmiyoruz” dedi. Temelli, Yıldırım'a açıklamasını düzeltmesi çağrısında bulundu. 

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, eski HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım, geçtiğimiz günlerde sosyal paylaşım sitesi Twitter'da, PKK'yı öven paylaşımlarda bulunmuş, hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamalarıyla soruşturma açılmıştı. 

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, bugün Yıldırım'ın paylaşımlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım'ın 26. Dönem milletvekili olduğunu ve şu an HDP ile ilişkisinin bulunmadığını belirten Temelli, "Ben ilk tweeti okuduğumda hacklendi sandım. Ama sonra öyle olmadığı anlaşıldı. Kabul etmemiz mümkün değil. Bir kere biz şiddetin her türlüsüne karşıyız. Dolayısıyla dilde de tweette de bu tür şiddet çağrıştıran açıklamaları kabul etmiyoruz. Kendisi Türkiye’de değil. Bir anlık bir öfke patlaması yaşayarak bu denli şiddete yönelik bir açıklamayı inanıyorum ki kendisi de yapmak istemezdi. Ne yazık ki bu şiddet dili hakim oldukça insanlar bunun etkisinde kalabiliyor ve refleks gösterebiliyor. Ama ne olursa olsun kabul etmiyoruz. Bunun bir an önce düzeltilmesini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

 HDP Eş Başkanı Temelli, “Yıldırım hakkında bir disiplin süreci başlatılacak mı” sorusuna “Parti üyesi olabilir ama üyelik faaliyetlerini sürdürmüyor. Şu anda Türkiye’de de değil. Arkadaşlar onu değerlendireceklerdir” yanıtı verdi.

Yaşanan durumda Türkiye’deki ayrıştıran, ötekileştiren şiddet dilinin etkisine dikkat çeken Temelli demokrasi güçlerine barışın, demokrasinin dilini kullanma çağrısı yaptı.