Politika

HDP adaylarını tanıttı: AKP ve CHP adayları başa baş gidiyor, seçimlerin sonucunu biz belirleyeceğiz

"HDP batıda da kilit parti konumunda"

24 Ocak 2019 16:13

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "AKP ve CHP adayları Ankara ve İstanbul’da başa baş gidiyor. Bu seçimlerin kaderini belirleyecek olan parti HDP’dir" dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır’da şimdiye kadar belirlediği illerin belediye başkan adaylarını Diyarbakır’da düzenlediği toplantıda tanıttı.

DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, DDKD’den Halim İpek, Devrimci Parti Genel Başkanı Özgür Oran, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, Halkevleri Eş Genel Başkanları Dilşat Aktaş ve Nuri Günay, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, KKP’den Emel Çiftyürek, PDK’den Sertaç Bucak, SYKP Eş Başkanı Cavit Uğur, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, İnsan ve Özgürlük Partisi’nden Ahmet Kaya, KESK Eş Başkanı  Mehmet Bozgeyik’in katıldığı toplantı, HDP ve BDP’li belediyelerinin çalışmalarının anlatıldığı bir sinevizyon gösterimiyle başladı. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, konuşmalarına 78 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevi yapan DTK Eş Genel Başkanı ve Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’i selamlayarak başladı.

HDP’nin batıda kilit parti konumunda olduğunu söyleyen Temelli şöyle konuştu:

Kürt halkı 31 Mart gününe az önce söylediğim gibi bir referandum günü olarak bakıyor. O gün kayyumla hesaplaşma günü olacak. O gün AKP-MHP ittifakıyla hesaplaşma günü olacak. Hangi partiden olursa, hangi düşünceden olursa olsun Kürt halkı faşizme karşı, kayyuma karşı yekvücut olmuş, özlenen ittifakını sağlamıştır. HDP, Batı’da da kilit parti konumundadır. Anketler geliyor önümüze görüyoruz. Her yerde ittifaklar başa baş. AKP ve CHP adayları Ankara ve İstanbul’da başa baş gidiyor. Bu seçimlerin kaderini belirleyecek olan parti HDP’dir.”

"AKP-MHP ittifakını tarihin en büyük yenilgisine uğratacağız"

Kazandıkları 96 belediyeye kayyım atandığını belirten Temelli, “Geçmişteki hatalarımızdan dersler çıkartarak halkımızın sorunlarını çözmeye talip olacağız. Yönetimi kayyumlardan alıp halkımıza vereceğiz. Batı’da AKP-MHP ittifakını tarihin en büyük yenilgisine uğratacağız. Bize ait olanı almaya geliyoruz” dedi.

"Kayyumlar 31 Mart'ta gidecek"

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Kayyumların yolsuzlukları ve halka karşı yaptıkları gün yüzü gibi ortadadır. Tutuklanan belediye eşbaşkanlarımızın hiçbir şekilde yolsuzluklara bulaşmadıklarını biliyoruz, ama bunu bilmelerine rağmen onları rehin aldılar ve yerlerine kayyumlar atadılar. O kayyumlar 31 Mart günü gidecekler, hep birlikte göndereceğiz onları. Çünkü halkımız 31 Mart tarihini büyük bir sabırsızlıkla bekliyor. Bu halk kendisine de kentine de her zaman sahip çıkarak 31 Mart tarihinde bir kez daha yöneteceğini gösterecektir. Halkımız çok kararlıdır. AKP’ye sandıkta gereken cevabı vereceğini şimdiden belli etmiştir. Bunu bildikleri için hileye başvuruyorlar. Seçmenleri silip, onların yerine hayali seçmenleri getirip, kendilerine göre kazanmanın yollarını arıyorlar."