Gündem

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'MASAK' açıklaması

1.5 ay içinde SBK Holding hakkında iki farklı rapor hazırladığı belirtilmişti

09 Haziran 2021 14:20

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in 9. videosunda gündeme getirdiği Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatının SBK Holding ile ilgili iki farklı MASAK raporunun hazırlandığını söylemesinin ardından Hazine ve Maliye Bankanlığı’ndan açıklama geldi. Yazılı açıklamada, ’’MASAK tarafından bir konuya yönelik iki farklı rapor düzenlenerek bunların birbiriyle zıt olduğuna yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır’’ denildi.

Kurumun internet sitesindeki açıklamada, MASAK'ın görev ve yetkileri arasında, suç gelirlerinin aklanmasına ilişkin önlemler geliştirmek, analiz, araştırma ve inceleme yapmak bulunduğu ifade edildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

"Son günlerde bazı basın-yayın organlarında Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) tarafından 1,5 aylık sürede sonuçları birbirinden farklı iki rapor düzenlendiğine ilişkin iddialara yönelik olarak bir açıklama yapılması gerekliliği hâsıl olmuştur. Bilindiği üzere MASAK’ın görev ve yetkileri arasında, suç gelirlerinin aklanmasına ilişkin olarak önlemler geliştirmek, analiz, araştırma ve inceleme yapmak bulunmaktadır. Bu kapsamda, iddia edildiği gibi 05.11.2020 tarihli yazıyla herhangi bir rapor gönderilmemiştir. Anılan tarihteki yazıda aklama suçu incelemesinin denetim elemanları tarafından yapılmasının uygun olacağı ve bu doğrultuda Başkanlığımızca görevlendirme yapıldığı belirtilmiştir.

Aklama suçuna ilişkin bulgulara yer verilen ve denetim elemanları tarafından hazırlanan ara rapor 28.12.2020 tarihinde ve nihai rapor da 20.01.2021 tarihinde soruşturma makamlarına gönderilmiştir. Dolayısıyla MASAK tarafından bir konuya yönelik iki farklı rapor düzenlenerek bunların birbiriyle zıt olduğuna yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır."

TIKLAYIN - MASAK, 1.5 ay içinde, Sezgin Baran Korkmaz'ın sahibi olduğu SBK Holding hakkında iki farklı rapor hazırlamış