Gündem

'Hayata Dönüş Operasyonu' davası: Mahkeme, eski İçişleri Bakanı Tantan’ın adresini bulamadı

Operasyonda 20 ayrı cezaevinde 28 siyasi tutuklunun katledildi

18 Nisan 2022 17:32

‘Hayata Dönüş Operasyonu’ ile ilgili dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ı dinleme kararı veren mahkeme, “adrese ulaşamadığı” için tebligat gönderemedi.

Adına “Hayata Dönüş Operasyonu” verilen ve 20 ayrı cezaevinde 28 siyasi tutuklunun katledildiği, onlarcasının da yaralandığı 19-22 Aralık 2000 tarihli katliamla ilgili süren davada mahkeme, eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’a ulaşamadı.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Bayrampaşa Cezaevi ile ilgili açılan davada, 37 er ve 2 astsubay yanı sıra birleşen dosyalarla Ankara Jandarma Özel Harekat mensubu rütbeli askerler ile birlikte toplamda 194 kişi yargılanıyor.

"Bir numaralı sorumlu Bülent Ecevit"

Hala Bakırköy 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren davanın 45’inci duruşması öncesinde ara celsede ifadesi alınan dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Daire Başkanı Ali Aydın, operasyondan sorumlu olduğunu belirttiği isimleri saydı. “Her birimin ayrı komutanı olduğunu” söyleyen Aydın, “Bir numaralı sorumlunun Bülent Ecevit, iki numaralının İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, üç numaralının Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve dört numaralı sorumlunun ise dönemin Jandarma Genel Komutanı Aytaç Yalman” olduğunu ifade etti.

Duruşmada müdafi avukat Güçlü Sevimli, Aydın’ın ifadelerine dikkati çekerek, sorumluların tespit edilip yargılanmasını istedi. Ara kararını oluşturan mahkeme, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ile Cezaevi Tevkif Evleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun’un tanık olarak dinlenmesi için adreslerinin belirlenip, müzakere yazılmasına karar verdi. 9 Aralık’ta görülen duruşmanın ardından Ertosun’un adresi belirlendi. Tebligat gönderilen Ertosun’un yarın görülecek 46’ncı duruşmada dinlenmesi bekleniyor.

Av. Sevimli, dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan için İçişlerine Bakanlığı’na yazı yazıldığını, ancak Bakanlığın “Tantan’a ait güncel adres bulunamadı” şeklinde yanıt verdiğini paylaştı. Sevimli, bu nedenle Tantan’ın dinlenmesi için henüz tebligat gönderilemediği aktardı.