Gündem

Hatay Erzin Hastane Başhekimi Covid-19’dan hayatını kaybetti | TTB, 'maske' çağrısı yaptı

30 Eylül 2023 14:59

Türk Tabipleri Birliği (TTB)  Hatay Erzin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ersin Mahmutluoğlu’nun COVID-19 ile uyumlu klinik bulgularla Hatay’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hatay Erzin Devlet Hastanesi Başhekimi 59 yaşındaki Dr. Ersin Mahmutluoğlu , tedavi gördüğü Hatay Şehir Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. TTB, Mahmutluoğlu’nun COVİD-19 ile uyumlu klinik bulgularla tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu. TTB’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“COVID-19 PCR testi negatif olmakla birlikte klinik ve radyolojik olarak COVID-19 ile uyumlu vakalarla karşı karşıya kalınma sıklığı artış göstermektedir.  Erzin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ersin Mahmutluoğlu, COVID-19 ile uyumlu klinik bulgularla tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir. Meslektaşımızın yakınlarına başsağlığı diliyoruz."

Eris varyantına dikkat

TTB açıklamasında ayrıca kapalı ortamlarda maske kullanımını önerilerek, “Tekrarlıyoruz: Eris varyantına karşı koruyuculuğu yüksek aşıların kullanıma girmesine yönelik girişimler en kısa sürede yapılmalı.  El yıkama alışkanlığının korunması, kamusal alanların temizliğinin sağlanması, kapalı ve kalabalık alanlarda ve sağlık kurumlarında maske kullanılması, doğru bilgilerin şeffaf bir biçimde paylaşılması gibi halk sağlığı önlemleri alınmalıdır. Unutmayalım; kapalı ortamlarda maske, bizi ve sevdiklerimizi koruyacaktır” denildi.

Cenazesi toprağa verildi

Hayatını kaybeden Mahmutluoğlu’nun cenazesi, görev yaptığı hastane önünde düzenlenen törenden sonra Karamustafalı Mahalle Mezarlığı'nda gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine; Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, kurum amirleri, doktorlar, sağlık çalışanları ve vatandaşlar da katıldı.

Koca'dan başsağlığı mesajı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  Dr. Ersin Mahmutluoğlu'nun ölümüne dair X hesabından paylaşımda bulundu. Koca, "Erzin Devlet Hastanesi Başhekimi, arkadaşımız Dr. Ersin Mahmutluoğlu, akciğer enfeksiyonuna bağlı gelişen kalp yetmezliği nedeniyle tedavi altında olduğu Adana Şehir Hastanesinde tüm müdahalelere rağmen, yoğun bakımdayken hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Mekânı Cennet olsun" dedi.