Gündem

Hasan Cemal'e 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' soruşturması

Hasan Cemal, savcılık talimatı üzerine polise ifade verdi: Paylaştığım ve kendi attığım tweetler ifade özgürlüğü kapsamındadır, hakaret ve hakaret kastı yoktur…

08 Ekim 2021 14:09

T24 Haber Merkezi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu, T24 yazarı Hasan Cemal hakkında, Twitter’daki paylaşımını gerekçe göstererek “Cumhurbaşkanı’na Tayyip Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla soruşturması başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun başlattığı soruşturma kapsamında Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü’ne giden T24 yazarı Hasan Cemal, Güvenlik Büro Amirliği’nde ifade verdi. Cemal’den, birisi HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a ait olmak üzere başka hesaplardan yaptığı iki retweet paylaşımı ve kendi hesabından attığı bir tweetle ilgili olarak ifade vermesi istendi.

“Hakaret yok, ifade özgürlüğü kapsamında”


Hasan Cemal, iki tweet paylaşımı ile kendisinin 19 Temmuz 2016’da attığı "Demokratlığın tek kriteri, sadece askeri darbe girişimine karşı çıkmak değil, derinleşmekte olan 'Erdoğan darbesi'ne de hayır demektir!" tweeti ile ilgili olarak polise verdiği ifadede şöyle dedi:

"Yapmış olduğum iki adet retweet paylaşımı ile benim paylaştığım tweetimde Cumhurbaşkanı’na hakaret söz konusu değildir. Bu tweetlerde Cumhurbaşkanı'na hakaret yoktur, hakaret kastı da yoktur. Üçü de ifade özgürlüğü kapsamında yer alır."