Seçim 2023

Hamburg’daki konsoloslukta AKP ve MHP dışındaki partilerin müşahitlerine izin verilmiyor iddiası

20 Mayıs 2023 20:54

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için yurt dışında oy kullanma işlemleri bugün itibarıyla başladı. Almanya'nın Hamburg kentinde Türkiye vatandaşı seçmenlerin oy kullanırken yaşadığı sorun ikinci tur oylamasında da devam ediyor. 

T24'ün edindiği bilgilere göre; konsolosluğun "küçük alana sahip olması" sandık görevlileri ve müşahitlere ayrılan yerlerde gözlem hakkının kısıtlanmasına neden oldu. İddiaya göre; seçimin ilk turunda bu sıkıntıyla karşı karşıya kalan müşahitler, "Sandık alanının seçim güvenliğine uygun olmaması"nı gerekçe göstererek itiraz tutanağı tuttu.

Seçimin ilk turunda seçmenler ve müşahitlere verilen alan (Fotoğraf: T24)

Hamburg Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilen 14 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde müşahitlere verilen yer tartışma konusu olurken, yapılan tüm itirazlara rağmen ikinci turda da aynı sorunla seçimlere devam edildiği ileri sürüldü.

Bugün başlayan ikinci tur seçmen ve müşahitlere verilen alan (Fotoğraf: T24)

"AKP ve MHP müşahitleri durumdan şikayetçi değil"

T24'ün ulaştığı müşahit, AKP ve MHP müşahitlerinin bu sıkıntıları göz ardı edip herhangi bir sorun olmadığını belirtmesi ve konsolosluğun yapılan itirazlara kayıtsız kalması itiraz nedenleri arasında olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

"Müşahitlerin kanun çerçevesinde görevini yapmasına engel olan bu uygulama, ikinci turda da tekrarlanmış, üstelik bu kez müşahitlere ayrılmış alan daha da küçültülmüştür. Bu, müşahitlerin gözlem hakkını tamamıyla gasp etmektir. Müşahitler ne seçmenin oy kullanıp kullanamadığını ne zarf ve pusulaları ne sandık görevlilerinin yönlendirme yapıp yapmadığını gözlemleyememektedir."

Müşahit alanının olduğu bölge (Fotoğraf: T24)

"Konsolosluğun bu uygulaması kanun dışıdır"

Mevcut fiziki elverişsizlik "sandık başı beş partiden birer müşahit" durumunu da imkânsız hale getirildiğine değinen müşahit, "Konsolosluk tarafından, toplam sandık adeti olan 11 sayısı, müşahit limiti haline de getirilmiştir. Halbuki kanun sandık başına partilerden birer müşahit ve artan müşahitlerin gözlem alanından izleme yapabileceğini söylemektedir. Konsolosluğun bu uygulaması kanun dışıdır. Gerekli itiraz ve tutanaklara rağmen Hamburg Konsolosluğu bu konuda bir düzeltmeye yanaşmamakta ve seçimin güvenli işleyişine dair sorumluluğu olan müşahitlerin hakkını gasp etmekte ve dolayısıyla seçimin güvenli işleyişini dolaylı ya da direkt yoldan etkilemektedir." dedi.

Konsolosluğun yan tarafına kurulan çadırdaki 7 sandıklı alan (Fotoğraf: T24)

Konsolosluk ve bina sorumlularının bu konuda herhangi bir çözüme yaklaşmayarak müşahitlerin kanuni hakkı olan gözlemleme imkânının tamamen ortadan kalktığını vurgulayan müşahit, 7 sandığın bulunduğu alanda gözlemlenebilen tek şeyin insanların ziyareti olduğunu söyledi.

"Muhalif müşahit yoğunluğu olan diğer partilerin gözlem imkânını sıfıra iniyor"

Müşahit sözlerine şu ifadelerle son verdi:

"Özetle, genel problem Hamburg Konsolosluğu’nun fiziki şartları düzenlemeyerek müşahitlerin kanuni hakkını, müşahitlerin gözlem hakkını kısıtlaması ve seçim ortamını tam hâkimiyetle izleyememeleri ve bu konuyla ilgili bir düzenleme yapmaya yaklaşmamaları birinci turdan beri, bilakis alanı iyice küçültüp gözlemi iyice zorlaştırmaları, çünkü her sandıkta MHP ve AKP’li görevliler mevcut olduğu fakat muhalif müşahit yoğunluğu olan diğer partilerin (örneğin CHP, YSP, TIP, IYIP) gözlem imkânını sıfıra indiriyor bu uygulama böyle olunca."


Not: T24'ün cevap hakkı için aradığı Hamburg Başkonsolosluğu'ndan cevap alınamadı.