Dünya

"Halsiz, tembel, sosyal beklentileri karşılamayan hâllerimiz": Oxford Sözlüğü, 2022'nin kelimesinin 'Goblin modu' olduğunu açıkladı

“Goblin modu” hepimizin bunalmışlığına uyuyor"

05 Aralık 2022 12:51

T24 Dış Haberler

Oxford Sözlüğü, 2022 yılının kelimesinin halk oylaması sonucunda “Goblin modu” olarak belirlendiğini duyurdu. “Goblin modu” tembel, halsiz, bencil, sosyal norm ve beklentileri reddeden bir davranış olarak tanımlanıyor. 

The Guardian’da yer alan habere göre, Oxford University Press’in 340 binden fazla İngilizce konuşan katılımcıya yaptığı ankette üç kelime finale kalmıştı. “Goblin modu” birinci çıkarken ikinci kelime “Meteaverse” oldu. Katılımcıların yüzde 93’ü ise 2022’nin kelimesi olarak “Goblin modunu” belirledi.

Oxford Languages Başkanı Casper Grathwohl, ilk kez halk oylamasıyla belirlenen yılın kelimesini “şaşkınlıkla” karşıladıklarını söyledi. Grathwohl “Deneyimlediğimiz yıla bakılırsa “Goblin modu” hepimizin bunalmışlığına uyuyor. Instagram ve TikTok hesaplarımızda temsil etmeye teşvik edildiğimiz idealleştirilmiş, üretilmiş hallerimiz olmadığımızı kabullenmek rahatlatıcı. Bu durum kullanıcıların kendilerini odlukları gibi gösterdikleri BeReal gibi uygulamaların dramatik yükselişiyle örtüşüyor” dedi.

“Goblin modu” kelimesi 2009 yılında Twitter’da kullanılsa da 2022 yılında popülerleşti.

Guardian teknoloji muhabiri Kari Paul, Covid-19 pandemisinin üçüncü yılı ve Rusya’nın Ukrayna’da savaştığı yıl olan 2022’nin “Goblin modu” için uygun olduğunu söyledi.