Gündem

Haldun Dormen: İzmir Fuarı bana eski günlerimi hatırlatıyor

Gül KABA-Yasin TİNBEK/ İZMİR, (DHA)- USTA oyuncu Haldun Dormen bu yıl Folkart Ana sponsorluğunda 86'ncı kez kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı'nın (İEF)  ikinci gününde kendisinin yazdığı 'Bir Zamanlar Gazinoda' isimli oyunuyla İzmirliler'le bir ar

20 Ağustos 2017 14:30

Gül KABA-Yasin TİNBEK/ İZMİR, (DHA)- USTA oyuncu Haldun Dormen bu yıl Folkart Ana sponsorluğunda 86\'ncı kez kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı\'nın (İEF)  ikinci gününde kendisinin yazdığı \'Bir Zamanlar Gazinoda\' isimli oyunuyla İzmirliler\'le bir araya geldi. Dormen, “Eskiden Dormen Tiyatrosu\'nda her sene gelir Fuar\'ın Açıkhava Tiyatrosu\'nda 1 ay süreyle aynı oyunu oynar ve salonu doldururduk. İzmir Fuarı\'na gelmek beni her zaman çok mutlu ediyor, eski günleri anımsatıyor. Ölene kadar tiyatro yapacağım, beni ayakta tutan, genç ve dinç tutan şey tiyatro yapmak\" dedi.
DHA\'NIN SORULARINI YANITLADI
Tiyatro sahnelerinin duayen sanatçısı Haldun Dormen 86\'ncı İEF\'te sahneye çıkarken, dünyaca ünlü caz sanatçısı Lisa Simone\'da Mogamba Caz Geceleri\'nde performansını sergiledi. Alice Harikalar Diyarı\'nda isimli sirk tiyatrosu da izleyenler tarafından beğenildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Folkart\'ın Ana Sponsoru olduğu 86\'ncı İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), 2\'nci gününde de yoğun ilgi gördü. Usta oyuncu Haldun Dormen İsmet İnönü Sanat Merkezi\'nde \'Bir Zamanlar Gazinoda\' adlı oyunuyla İzmirliler\'in karşısına çıktı. Oyun öncesinde İzmir Fuarı\'na ilişkin DHA\'nın sorularını yanıtlayan Dormen, “Eskiden Dormen Tiyatrosu\'yla her sene gelir Fuar\'ın Açıkhava Tiyatrosu\'nda 1 ay süreyle aynı oyunu oynar ve salonu doldururduk. Şimdi tabii öyle şeyler kalmadı, bir- iki kez oyun oynanıyor ama fuara gelmek beni her zaman çok mutlu ediyor, eski günleri anımsatıyor. Bir de fuarda çok canlılık oluyor o bakımdan da çok mutluyum. Eski İzmir Fuarı önemli olaydı şimdi önemli olaylardan biri haline geldi\" diye konuştu.
“BENİ AYAKTA TUTAN, GENÇ VE DİNÇ TUTAN ŞEY TİYATRO YAPMAK\"
Ölünceye kadar tiyatro yapmak istediğin belirten usta oyuncu Dormen, şöyle konuştu:
“Allah bana sağlık verdiği sürece yapacağım. Şu an çok şükür sağlığım ve keyfim yerinde. Beni ayakta tutan, genç ve dinç tutan şey tiyatro yapmak. Folkart bu kadar güzel organizasyon yaptığı için onlara teşekkür etmek istiyorum. Sanatsal olayları bir araya getirebilmek gerçekten bu zamanda çok çok önemli bir şey, 60 yılını sanata veren bir sanatçı olarak Folkart\'a canı gönülden teşekkür ediyorum. Enerjimi sevgiden, insanları, hayatı sevmekten ve umudumu hiçbir zaman yitirmemekten alıyorum. Bütün gençlere umutlarını yitirmemelerini tavsiye ediyorum. Hayatta kötü şeyler muhakkak ki oluyor, benim de hayatım boyunca oldu ama açıklığa çıktık sonunda. Umarım bu İzmir Fuarı, eski fuar alanında hep devam eder.\"
“3.5 YAŞINDAKİ OĞLUMLA FUARI GEZECEĞİM\"
Usta oyuncu Haldun Dormen eşlik eden başrol oyuncusu Kerem Atabeyoğlu ise, hayli kalabalık bir etkinlik listesiyle karşılaştığını anlatırken, \"Fuara 1 saat önce gelebildiğim için üstün körü görebildim, bu akşam oyun oynayıp İstanbul\'a dönüyorum ama Perşembe günü 4 günlüğüne 3 buçuk yaşındaki oğlumuzla birlikte geleceğiz. Ben 3 buçuk yaşındayken İzmir Fuarı\'nda adım atmadık yer bırakmazdım, her yerini dolaşırdım bu sefer oğlumla dolaşacağım onun ayrı sevinci ve heyecanı içerisindeyim\" ifadelerini kullandı.
“FOLKART\'A TİYATROCU OLARAK TEŞEKKÜR EDİYORUM\"
Folkart\'a bir tiyatrocu olarak teşekkür etmeyi \'Boynumun borcu\' olarak nitelendiren Atabeyoğlu, “Fuar Folkart\'ın ana sponsorluğunda gerçekleşiyor, Folkart bir yandan sponsorluk yaparak çok önemli bir destek verirken bir yandan da organizasyon anlamında özellikle Volkan Severcan ve Bora Severcan\'ın önderliğinde seçtikleri harika isimleri bir araya getirerek fuara müthiş bir zenginlik katıyorlar bunun için Folkart\'a bir tiyatrocu olarak teşekkür etmek hakikaten boynumun borcudur\" diyerek sözlerinin tamamladı.
BİR ZAMANLAR GAZİNODA
İsmet İnönü Kültür Merkezi\'nde duayen tiyatro sanatçısı Haldun Dormen\'in yazıp başrolünü oynadığı \'Bir Zamanlar Gazinoda\' isimli oyun sahnelendi. Yoğun ilgi gören oyunda Haldun Dormen\'in yanı sıra Kerem Atabeyoğlu, Ruhsar Öcal gibi ünlü isimler yer aldı. Yıllar önce yaptıkları tüm oyunlarla izleyenleri gülmekten adeta kırıp geçiren, herkesin gönlünde taht kurmuş iki eski komedyenin şöhretlerinin bitmesi konu alınan oyun izleyicilerin büyük beğenisini topladı.
ALİCE HARİKALAR DİYARINDA
Fuar alanında bir diğer etkinlik alanı ise Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu\'ydu. Açıkhava Tiyatrosu\'nda Alice Harikalar Diyarında isimli sirk tiyatrosu sahnelendi. Işık, müzik ve dansların yanı sıra akrobatik sirk gösterileri ile sahnelenen Alice Harikalar Diyarında fuar ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı. Lewis Carrol\'un yazdığı Alice Harikalar Diyarında adlı eseri; teknolojiyle yaratılan muhteşem görüntüler, ışık ve renkler arasındaki dans gösterileriyle İEF\'de yeniden can buldu.Alice Harikalar Diyarında Sirk Tiyatrosu Bugün Pazartesi ve Salı günü de izlenebilecek.
Alice Harikalar Diyarında Sirk Tiyatrosu\'nu izlemek isteyenler Biletix\'ten 3 TL karşılığında numaralı biletlerini alabilecekler. Ayrıca internetten bilet alamayanlar için Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu\'nda numarasız koltuklarda gösteriyi izleyebilmelerine imkan sağlanacak.
MOGAMBO CAZ GECELERİ
Geçmiş yıllarda İEF\'nin efsaneleri arasında yer alan ve geçtiğimiz yıl yeniden müziklerle canlanan Mogambo, bu yılda fuara renk katıyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Folkart\'ınsponsorluğunu üstlendiği Mogambo Caz Gecelerinin dün akşamki konuğu Lisa Simone oldu. \'TheGaffers\' Grubu\'nun performansıyla başlayan gece, dünyaca ünlü sanatçı Lisa Simone ile devam etti. Grammy ödülüne aday gösterilen sanatçı Lisa Simone, eşsiz sesinin yanı sıra sahne performansıyla unutulmaz anlar yaşattı.
FUARDA PAZAR GÜNÜ
Bugün İsmet İnönü Kültür Merkezi\'nde saat 20.00 \'Ahududu\', Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu\'nda saat 20.45\'te \'Alice Harikalar Diyarı\'nda sirk tiyatrosu ve Mogambo Caz Geceleri\'nde saat 23.00\'da Bülent Ortaçgil İzmirlilerle bir araya gelecek.
İzmir Enternasyonal Fuarı\'nın giriş saatleri 16.00-23.00, Fuar Çarşısı giriş saatleri 12.00- 23.00 olarak belirlendi. Fuar\'a giriş İzmirim Kart ile tam 3 TL, öğrenci 2 TL. Sadece engelli ve Haldun Dormen: İzmir Fuarı bana eski günlerimi hatırlatıyor refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi elektronik kart sahipleri ücretsiz Kültürpark\'a girebilecek. Kartla girişlerin yanı sıra bu yıl Biletix ile girişler de bulunuyor. Mogambo Caz Geceleri, Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi ve Sinema Burada Festivali biletleri Biletix\'te satılıyor. Biletix üzerinden bilet alanlar ayrıca fuar alanına giriş ücreti ödemiyor.

FOTOĞRAFLI

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir