Politika

Hakan Fidan şüpheli sıfatıyla ifadeye mi çağrıldı?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı MİT Müsteşarı'nı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırdı...

07 Şubat 2012 02:00

T24 - MİT Müsteşarı'nı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırdı iddiasına İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, ''Bu konuda bir bilgimiz yok, bize bilgi verilmedi'' dedi.Arda Akın'ın Hürriyet.com.tr'de yayımlanan haberine göre;  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, KCK Operasyonları kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı, önceki MİT Müsteşarı Emre Taner'i ve Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'i şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırdı.

Başsavcılığın davetinin MİT'in PKK temsilcileri ile yaptığı görüşmelere dayanıyor olabileceği vurgulandı. PKK ile görüşmeler Emre Taner'in müsteşarlığı döneminde Afet Güneş'in katılımı ile yapılmıştı. Ses kayıtları sızan görüşmeye o sırada Başbakanlık'ta görevli olan MİT Müsteşarı Halkan Fidan da katılmıştı.  

Haberin hemen ardınan AA'ya açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı'nın açıklamaları şöyle:

Savcılıktan MİT ile ilgili iddiaya jet yanıt: Bir bilgimiz yok

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ın KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrıldığı iddiasına ilişkin, "Bir bilgimiz yok, bilgi verilmiş değil" dedi.

Çolakkadı, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince yürütülen KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Fidan'ın ifadeye çağrıldığı iddiasıyla ilgili olarak AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Başsavcı Çolakkadı, bir savcının, böyle bir soruşturma yapması halinde başsavcıya bilgi vereceğini ifade ederek, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı çalışma talimatı bunu gerektiriyor. Ancak bir bilgimiz yok, bilgi verilmiş değil. Olsa verilirdi diye düşünüyoruz. Bilginin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekiline de verilmesi gerekirdi. Bu bilgi verilmedi bize. Eğer bu haber doğruysa, o zaman bizlere bilgi verilmeden yapılmış demektir" diye konuştu.

"Peki sizin haberiniz olmadan çağrılmış olabilir mi?" sorusuna karşılık da Başsavcı Çolakkadı, "Duymadığımız bir şeye nasıl 'var' diyelim? Önemli konularda normalde bilgi verilir. Savcı önemli kabul etmemişse bilemem tabii" yanıtını verdi.

Bu arada, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen ise AA muhabirinin, konunun doğru olup olmadığı yönündeki sorusuna karşılık, "Öyle bir şey yok" ifadesini kullandı.  

 


ETİKETLER

haber