Gündem

Hakan Fidan akademisyenlere seslendi: Ekonomik ve siber tehditlere karşı hazırlıklı olmalıyız

"Terör örgütleri otorite boşluğundan faydalanıyor"

28 Şubat 2019 00:51

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, "Ülkemizin istikrarını, bağımsızlık ve bütünlüğünü hedef alan terör örgütleri Suriye ve Irak’taki otorite boşluğundan yararlanmaktadır. Devletleşmeye ve devleti ele geçirmeye çalışan terör örgütlerinin taşeron olarak yoğun şekilde kullanılması, iç ve dış tehditlere karşı bütüncül bir yaklaşımla mücadele edilmesini gerektirmektedir" diye konuştu. Fidan, "Ekonomik ve siber tehditlere karşı bilinçli ve hazırlıklı olmalıyız" dedi.

Hakan Fidan, "Bölgesel Güvenlik Değerlendirmesi" konulu konferansta akademisyenlerle bir araya geldi.

YÖK'teki konferansta yaptığı konuşmada Fidan özetle şunları söyledi:

"Teknolojik gelişmelerin ve imkânların da etkisiyle, ulus devletlerin çatıştığı klasik rekabet ortamından, bireylerin devletleri tehdit edebildiği, asimetrik çatışmaların yaşanabildiği uluslararası bir düzen ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle farklı coğrafyalardaki gelişmeler ve krizler arası etkileşim, ülkemizin iç, dış tehditler, algı operasyonları ve siber saldırılar gibi asimetrik tehditlerle aynı anda mücadele etmesini gerekli kılmaktadır.

"Terör örgütleri otorite boşluğundan faydalan "Terör örgütleri otorite boşluğundan faydalanıyor ıyor"

Ülkemizin istikrarını, bağımsızlık ve bütünlüğünü hedef alan terör örgütleri Suriye ve Irak’taki otorite boşluğundan yararlanmaktadır. Devletleşmeye ve devleti ele geçirmeye çalışan terör örgütlerinin taşeron olarak yoğun şekilde kullanılması, iç ve dış tehditlere karşı bütüncül bir yaklaşımla mücadele edilmesini gerektirmektedir. Hareketli bir coğrafyada bulunan Türkiye, içe içe geçen siyasi, güvenlik, ekonomik, siber tehditlere karşı bilinçli ve hazırlıklı olmak durumdadır. Bunun için bölgesel ve küresel denklemin iyi analiz edilmesi ve olayların stratejik düzeyde nasıl şekilleneceğinin öngörülmesi büyük önem arz etmektedir."

"Gelişmeleri takip ediyoruz" Fidan, ayrıca MİT olarak yakın ve uzak coğrafyada yaşanan gelişmeleri ve muhtemel tehditleri yakından takip ettiklerini de söyledi.  Hakan Fidan, konferans öncesinde ise Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile bir görüşme yaptı.