Gündem

Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursu’nda cinsel istismara uğrayan çocuklar her gün şiddet gördüklerini anlattı; “Tekme tokatla yerden yere vuruyordu"

Saymaz, "Ali Erbaş susuyor, nasıl bir imandır ki şarkı sözünden inciniyor da Kuran Kursu'ndaki tecavüzde lal kesiliyor?” diye sitem etti

Görsel temsilidir

15 Şubat 2022 08:18

Gazeteci İsmail Saymaz, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Erzurum Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursu'nda cinsel tacize uğrayan yaşı küçük yedi erkek çocuğunun ifadelerinde her gün şiddet gördüklerini anlattığını aktardı.

Saymaz’ın Halk TV’de kaleme aldığı bugünkü yazısında çocuklardan bazılarının ifadeleri şöyle:

"Müdür N.K. dersi yarım yapıp vaktinden önce giderek, bizi belletmen H.A.'ya teslim ediyordu. H.A. ders öğretmiyor, çay içip dolaşıyordu. N.K., beni ve arkadaşlarımı terlik ve sopayla acımasızca dövüyordu. Kolumda ve sırtımda morarmalar oldu. Tırnakları uzundu. Kulaklarımızı çektiğinde kulaklarımız çiziliyordu. Sırtıma yumruk atıyordu. Bu neredeyse her gün oluyordu. Hem Kuranla dövüyor hem Kuran'ı yere atıyordu. Kuran'ın sayfalarını yırtıyordu. Bize 'Mal ve dangalak' diyordu."

"Her gün şiddet uyguladı. Sopa ve yüzükle vuruyordu. E. ve A.'yı nefesleri kesilecek şekilde duvara yapıştırdı. H.P. 'Yapmayın' dediğinde tokat attı. Ceza olsun diye aç bırakıyordu. Yatış saatimiz 22.30 olmasına rağmen bizi 2-3'e kadar ders çalıştırıyordu. Çalışmayana şiddet uyguluyordu. Kursun temizliğini bize yaptırıyordu. Yer süpürdük, paspas yaptık."

"Sopada 'Haydar' yazıyordu. Sopayla sırtıma vurdu. Canım çok yandı. Aileme 'Bir daha yapmayacağım' demesine rağmen dövmeye devam etti. Beni 20 kez dövmüştür. Terlikle defalarca vurdu. L. rahlede ders çalışırken, kafasına yumruk attı. Yerde tokatladı. B'yi herkesten çok dövüyordu. Kimsesi yok diye... Derslerini vermediğinde 'Seni babanın yanına göndereceğim' diye tehdit ediyordu. Ödevimi okuyamayınca Fatiha sayfasını yırtıp yere attı. Kuranı yüzüme fırlattı. Altı arkadaşımın Kuran'larını yırttı. Atatürk resminin çerçevesi ve sopasını kırıp bize vurdu."

"N.K. beni her gün dövüyordu. Tekme tokatla yerden yere vuruyordu.”

Müftüyü kim koruyor?

Saymaz, yazısının “Müftüyü kim koruyor?” başlıklı bölümünde, Erzurum Müftülüğü’nün altı idareciyi görevlerine iade ederken N.K. için aylıktan sekizde bir kesinti cezası vermekle yetindiğini hatırlatarak; “Yazım üzerine valilik yeniden soruşturma başlattı” dedi.

“Bu rezalet Erzurum Emniyet Müdürlüğü'nde ve Jandarma Komutanlığı'nda yaşansaydı amirleri kızağa çekilmişti. Fakat Müftü Şahin Yıldırım'a dokunulamıyor” diyen Saymaz, şunları kaydetti:

"Ali Erbaş susuyor, nasıl bir imandır ki şarkı sözünden inciniyor da Kuran Kursu'ndaki tecavüzde lal kesiliyor?”

“Kursta beş ay boyunca kaçak belletmen çalışıyor. Yedi çocuk istismar ediliyor. Müdür çocukları sopayla, terlikle, Kuran'la, Atatürk portresiyle dövüyor. Peki müftü efendi ne iş görüyor?

Duyduğum kadarıyla skandalın patladığı günlerde Erdoğan'ı 1001 Hatim törenine davet için Ankara'daydı. Bir müftünün görevi Cumhurbaşkanı'na görünmek değil, kendisine teslim edilen çocuklara sahip çıkmaktı. Gördük ki tecavüze mahal verenlere sahip çıktı. O koltukta bir gün bile oturmamalı. Öte yandan Sezen Aksu hakkında bildiri yayınlayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş susuyor. Nasıl bir imandır ki şarkı sözünden inciniyor da Kuran Kursu'ndaki tecavüzde lal kesiliyor?”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.


TIKLAYIN - 7 çocuğa cinsel istismarda bulunulan Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursu’nun müdürüne maaşından kesme cezası verildi

TIKLAYIN - Erzurum’da Kuran kursunda cinsel istimara uğrayan çocuğun annesi: Sadece yedisi değil, daha fazlası yaşadı, Diyanet görmezden geliyor

TIKLAYIN - Erzurumda yedi çocuğun cinsel istismara uğradığı Kuran kursundaki görevlilere 'işkence' suçundan soruşturma