Gündem

'Haber takibi yapıyorum' diyen gazeteciye polisin yanıtı: Başlarım haberine!

25 Kasım 2022 22:11

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde Taksim'de buluşan kadınlar polis tarafından ablukaya alınarak müdahale edildi. Protestoları takip eden Birgün gazetesinden Havva Gümüşkaya'nın haber takibi yapması engellendi. Gümüşkaya'nın polise 'haber takibi yapıyorum' sözlerine karşılık olarak polisin 'başlarım haberine' dediği duyuldu. 

Kadınlar bugün İstanbul'da bulunan Tünel Meydanı'nda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir araya gelme çağrısı Valilik ve Kaymakamlık tarafından engellendi. Taksim'in belirli bölgelerinde gruplar halinde bir araya gelen kadınlara polis müdahale ederek gözaltına alındı. 

Basın mensuplarının da sık sık ablukaya alındığı gösteride Birgün gazetesinden Havva Gümüşkaya ile polis memuru arasında geçen tartışma kameralara yansıdı.

Birgün'den İsmail Arı tarafından paylaşılan görüntülerde polisin 'haber takibi yapıyorum' demesine rağmen gazeteci Havva Gümüşkaya'yı 'ittirerek' 'başlarım haberine' dediği duyuldu. 

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Arı, "Polis arkadaşımız Havva Gümüşkaya'nın da haber takibi yapmasını böyle engelledi. Saldırdıkları arkadaşımız gazeteci olduğunu defalarca berltiyor ama polis "Başlarım haberine" diye yanıt veriyor! İstiklale çıkan tüm sokaklarda yine kadınları, gazetecileri darp ettiler" yorumunu yazdı.

TIKLAYIN | Taksim'e polis ablukası: Şiddete karşı ses çıkaran kadınlara müdahale edildi; bir çok kişi gözaltına alındı!