Gündem

Güvercinlerini öldüren atmacayı yakaladı; "Seni nasıl yakaladım" diyerek video çekti

Yusuf Özdemir, yakaladığı atmacaya misinayla tuzak kurduğunu ancak zarar vermediğini açıkladı

18 Aralık 2019 19:21

Kocaeli'de yaşayan Yusuf Özdemir 1 ayda 20 güvercinini öldüren atmacayı kurduğu tuzakla yakaladığı anları cep telefonu kamerasıyla kaydetti. Görüntülediği atmacaya "Ne haber? Seni nasıl yakaladım? İşte adamı böyle yakalarlar" diyen Özdemir'în videosu sosyal medyada ilgi görürken, şahsın daha sonra atmacayı saldığı öğrenildi.

Kocaeli'nin Körfez ilçesine bağlı Kirazlıyalı Mahallesi'nde, Özdemir tarafından bir süre önce, çalıştığı yerin bahçesine güvercin kümesi kuruldu. Yaklaşık 1 ay önce Özdemir'in güvercinleri, bir atmaca tarafından saldırıya uğramaya başladı. 20 güvercini, atmaca tarafından öldürülen Yusuf Özdemir, kuşlara saldıran atmacayı tuzak kurup, yakaladı. Bacağından ipe bağlanan atmacayı cep telefonuyla görüntüleyen Yusuf Özdemir, kuşa, "Ne haber? Seni nasıl yakaladım? Güvercinlerimi mi yedin sen? İşte adamı böyle yakalarlar, hadi uç da göreyim seni. Nasıl da iri iri bakıyor. Seni yaramaz seni, hadi uçabiliyorsan uç" dedi. Sosyal medyada yayınlanan videoda, atmacanın Özdemir'in söylediklerinin üzerine suratına bakıp, gözlerini büyütmesi ilgi çekti.

Çekilen videonun ardından, Özdemir tarafından patronuna verilen atmaca, İstanbul'a götürülerek orada serbest bırakıldı.

"İnşallah bir daha bu tarafa gelmez"

Güvercinlerine dadanan atmacanın yaklaşık 20 tanesini öldürdüğünü söyleyen Özdemir, "Bu atmaca, geçen seneden bu yana başımıza musallat olmuştu. Geçen sene de 6- 7 tane güvercinimizi kaptı. Bir sürü tuzak kurduk ama yakalama konusunda başarılı olamadık. Bu sene de musallat olmaya başladı, 20 güvercinimi daha yedi. 28 güvercinimden 8 tane güvercinim tek kaldı. Yeniden tuzak kurduk, sonunda yakalamayı başardık. Hayvana zarar vermeden misina ile tuzak kurmuştum. Yakaladıktan sonra patronuma verdim ve İstanbul civarında bir yere bırakmasını söyledim. O da aldı atmacayı İstanbul yakınlarında bir yerde doğaya bıraktı" dedi.

Atmacayı yakaladıktan sonra kendisiyle sohbet ettiğini ifade eden Yusuf Özdemir şunları söyledi:

"Atmacayı yakalamakta çok zorlandım, beni baya zorlamıştı. Ben atmacayı yakaladıktan sonra espri olsun diye sohbet ettim. Sonuçta bu doğanın bir parçası, ona bir şey yapamayız, kızamayız. Yakaladım hayvanı ve başka yere gönderdim. İnşallah bir daha bu tarafa gelmez." (DHA)