Gündem

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, genç seçmenin beklentilerini açıkladı

““Ülke gençleri inanılmaz derecede üzgün, mutsuz, bir o kadar öfkeli ve kızgın; özgürlükçü ortam istiyorlar”

09 Mayıs 2023 07:19

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerine sayılı günler kaldı. Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre, yurtiçinde 190 bin sandıkta 60 milyon 904 bin 499 kişi, 5 milyon seçmen ise ilk defa oy kullanacak. Seçim ikinci tura kalırsa geçen sürede 18 yaşına girecek 47 bin kişi daha oy kullanacak. Genç seçmenle ilgili kamuoyundaki tartışmalar sürerken Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, genç seçmenin beklentilerini açıkladı.

Cumhuriyet’e konuşan Gezici, gençlerin her zaman toplumun diğer bölümünden farklı değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Gezici, “Gençler, diğer kuşaklara kıyasla yeniliklere daha açık oldukları için her fırsatta hizaya getirilmeye çalışılmışlardır. Bugün Türkiye gençleri de aynı durumla karşı karşıya. Türkiye’de ilk kez oy verecek olanlar da dahil genç seçmen, ülkedeki önemli bir değişimin, derin bir kırılmanın habercisi” dedi.

“Ülke gençleri inanılmaz derecede üzgün, mutsuz. Bir o kadar öfkeli ve kızgın” diyen Gezici, şunları söyledi:

“Gençlerin gelecek beklentisi ciddi düzeyde zedelendi. Bu noktada gençlerin oy verme davranışlarında belirleyici olacak ana faktör ‘geleceklerini garanti altına alma’ düşüncesi olacak. Umutlarını, istek ve taleplerini dikkate alan, dillendiren oluşum onlar için cezbedici konumda. Ayrıca; liberal değerleri önemseyen, politik gerilimi azaltacak, kadın ve çocuk haklarını koruyacak, küresel gelişmelere açık olan ve bir o kadar da, bireysel hak ve özgürlükleri savunan siyasi oluşum, onların tercihi olacak.”