Politika

Gezici Araştırma Başkanı: Altılı Masa'daki belirsizlik, iktidara yakıt oldu; AK Parti’de ciddi bir yükseliş var

09 Kasım 2022 15:43

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, seçmenin oy tercihlerini yalnızca ekonomi ile belirlemediğini, sandığa giderken önemli oranda somut projelere ve dünyadaki saygınlığa da dikkat ettiğini söyledi. Gezici, Altılı Masa'da bir belirsizliğin hakim olduğunu ve bu belirsizliğin Cumhur İttifakı’nın oy oranlarını artırdığını belirtti.
 
Radyo Sputnik’te yayınlanan İsmet Özçelik’le Ankara Farkı programına, Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici konuk olarak katıldı. Gezici programda, yaklaşan seçimlerde anketlere yansıyan oy oranları ve seçmenin oy verirken sahip olduğu motivasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"AK Parti’de yükseliş var"

Mevcut kazanımlarını kaybetmekten korkan bir seçmen olduğunu ifade eden Gezici, seçmenin duygusal endişelerini yok saymamak gerektiğini ifade etti. Dış politikada yakalanan ivmeye dikkat çeken Gezici, AKP oy oranlarının yükselişte olduğunu bildirdi. Gezici, şu açıklamaları yaptı:
 
“AK Parti’de ciddi bir yükseliş var. Millet İttifakı’nda büyük bir belirsizlik var, bu belirsizliğin de iktidar için yakıta döndüğünü görüyoruz. Seçmen somut olarak bir şeyler görmek istiyor. Bu kadar büyük bir ekonomik sıkıntıda kulak kabartmış, daha doğrusu 6’lı masaya odaklanmış bir seçmen var. Bu seçmen aradığını bulamıyor. O yüzden Doğu Akdeniz’deki gaz çalışmaları, aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin iki farklı devlet kavramı, NATO’da olan süreç, İsveç ve Finlandiya ülkelerine gösterilen tepki ve onların biraz çeki düzen vermesine sebebiyet vermesi, Rusya-Ukrayna krizindeki ara buluculuk ve aynı zamanda BM’deki tahıl krizi; bunlar dünyadaki saygınlığımızı artıran söylemler. Seçmen bu konuda Cumhur İttifakı’nı vatansever olarak görmektedir. 6’lı masanın bunları görüyor olması lazım. Sadece ekonomik vaatler yeterli değil. Türk seçmeninin geçmiş hafızası vardır. 20-40 yıl öncesine bakarak değerlendiriyor. Mevcut kazanımlarını kaybetmekten korkan bir seçmen var, onların duygusal endişelerini yok sayamazsınız. O yüzden Türk halkı sadece ekonomiye karar verir diyemeyiz. Türk halkı milliyetçiliğe, hak ve hukuka, özgürlüğe ve dünyadaki saygınlığa da önem vermektedir. O yüzden önümüzdeki süreçte Millet İttifakı’nın işi daha da zor olacaktır. Aranan oranlar kurtarmayabilir.”

"Seçimin kaderini Doğu Karadeniz seçmeni belirleyecek" 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu potansiyel bir Cumhurbaşkanı adayı olarak gördüğünü dile getiren Gezici, “İki bölge seçimin kaderini belirleyecek; Güneydoğu ve Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz. Doğu Karadeniz’de CHP’nin ya da 6’lı masanın adayı olabilme ihtimali geçen tüm adaylar içerisinde Ekrem İmamoğlu en ciddi oy alabilen tek siyasetçidir. HDP seçmenini mobilize edebilir. HDP, sandığa gitmeyin dediği zaman seçmeninin yüzde 64’ü sandığa gitmeyebilir. Ama Ekrem İmamoğlu aday olduğunda HDP seçmeni bu çağırıya tepki göstererek gidip Ekrem İmamoğlu’na oy verebilir. HDP’nin üst kadrosu Ekrem İmamoğlu’na oy vermeyin dese de seçmen verebilir” dedi.