Gündem

Gezi davası tutuklusu Mine Özerden'in hayatını kaybeden babasının kendisi için yazdığı ölüm ilanı paylaşıldı: "Proleter, öldü ve gömüldü..."

Belgeselci Mine Özerden, babasının cenaze törenine jandarma ablukasında katılmıştı

29 Mayıs 2022 14:22

Gezi davasında 18 yıl hapis cezası ve  Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan belgeselci Mine Özerden'in 85 yaşında hayatını kaybeden babası Ahmet Yalkın Özerden'in ölümünden sonra paylaşılmasını istediği, el yazısı ilanı paylaşıldı.

Gezi davasından 18 yıl hapis cezası alan ve tutuklanan Mine Özerden'e destek için kullanılan MineninDostları hesabı, 26 Mayıs'ta hayatını kaybeden Ahmet Yalkın Özerden'in kendi yazdığı ilanı yayımladı. 

Özerden'in kendi el yazısı ile yayımlanan ilanda şu ifadeler yer aldı: 

A. Yalkın Özerden
"Proleter"
1937
ÖLDÜ VE GÖMÜLDÜ
Eşi Halide, kızları Mine ve Deniz"

Gezi davasından 18 yıl hapis cezası alan ve tutuklanan Mine Özerden'in babası Ahmet Yalkın Özerden 29 Mayıs Cumartesi günü son yolculuğuna uğurlandı. Mine Özerden jandarma ablukasında cenazeye katıldı. 


Ne olmuştu?

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin (AK Bakanlar Komitesi), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamadığı gerekçesiyle Türkiye için yaptırım prosedürünü başlatmasına yol açan Gezi davasında 25 Nisan’da karar açıklandı. 

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala’nın sadece hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs (TCK 312) suçlamasından, takdir inidirimi olmaksızın ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmasına,  Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman, Can Atalay ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin hükümeti ortaya kaldırmaya teşebbüse yardım etmekten 18’er yıl hapis cezasına çarptırılmalarına ve tutuklamalarına karar verildi.

Özerden'in babası Ahmet Yalkın Özerden, 26 Mayıs'ta yaşamını yitirdi. 1937 doğumlu Özerden bir süredir kanser tedavisi görüyordu. 

Özerden son yolculuğuna 29 Mayıs Cumartesi günü uğurlandı. Mine Özerden jandarma ablukasında cenazeye katıldı. 

TIKLAYIN - Gezi davası tutuklusu Mine Özerden’in babası son yolculuğuna uğurlandı: Mine Özerden jandarma ablukasında cenazeye katıldı