Gündem

Genel Maden İşleri Sendikası: Zonguldak'ın kanayan yarası olan kaçak maden ocaklarına çözüm bulunmalı

İş bulamayan madencilerin iş güvenliği tedbirleri bulunmayan kaçak maden ocaklarında çalıştığı biliniyor

17 Ekim 2019 20:29

Zonguldak'ta, 2014'ten 2019'un Eylül ayı sonuna kadar meydana gelen göçük, patlama, zehirlenme gibi iş kazalarında 60 maden işçisinden 20'si, kaçak işletilen maden ocaklarında yaşamını yitirdi. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, "Kaçak ocaklar, Zonguldak'ın kanayan yarasıdır. Bu konuya bir an önce çözüm bulunması gerek" dedi. 

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından Kozlu, Karadon, Üzülmez, Armutçuk ve Amasra Müessesse müdürlüklerine bağlı maden ocaklarında ve kurumun ihaleyle özel maden şirketlerine kiraladığı sahalarda üretim yapılıyor. Zonguldak'ta, TTK'ya ait maden ocaklarında bin 381 yer üstü, 6 bin 552 yer altı işçisi sigortalı çalışırken, özel sektöre bağlı maden ocaklarında ise bin 448 işçi çalışıyor. Bunun yanında işsiz madencilerin yasa dışı üretim yaptığı ruhsatsız kömür ocakları da bulunuyor. İş bulamayan ve resmi olmayan rakamlara göre sayısı bini bulan madenciler ise günlük ortalama 100 lira yevmiye karşılığında iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri olmayan maden ocaklarında çalışmak zorunda kalıyor. Özellikle ormanlık ve dağlık alanların yakınındaki mahallelerde oturanlar ile Kilimli ve Kozlu ilçelerinde çok sayıda kişi, geçimini bu ocaklardan sağlıyor. TTK ile özel ocaklarda üretilen ve tonu 700 ile 1000 lira arasında değişen fiyatlardan satılan kömür, kaçak ocaklarda yarı fiyattan satılıyor.

Tespit edilen kaçak ocaklar imha ediliyor

Jandarma, TTK, Orman Bölge Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü yetkilileri, düzenli olarak denetim yapmalarına rağmen ruhsatsız kömür ocaklarının önüne geçemediği belirtti. 2014'ten 2019 yılının Eylül ayı sonuna kadar bin 782 kaçak kömür ocağı tespit edildi. Bu ocaklar, dinamit kullanılarak imha edildikten sonra, ocakları işlettiği tespit edilen kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na ihbarda bulunuldu. Yapılan çalışmalara rağmen patlatılarak, mühürlenen bu ocaklardan çoğu, daha sonra tekrar üretime açıldı. Maden ocaklarında, 2014'ten 2019'un Ekim ayına kadar meydana gelen göçük, patlama, zehirlenme gibi iş kazalarında 60 maden işçisi yaşamını yitirdi. Hayatını yitiren kişilerin 28'si özel maden şirketlerinde, 20'si ise kaçak işletilen ocaklarda çalışıyordu.

"Bu insanları düşünmek zorundayız"

GMİS Genel Başkanı Yeşil, TTK'daki işçi sayısının arttırılması gerektiğini belirterek, "Zonguldak'ta geçmişten bugüne kadar hep söylediğimiz şey; kaçak ocaklar, Zonguldak'ın kanayan yarasıdır. İnsanlar niye bile bile ölüme gider? Bu insanlar hayatlarını geçindirmek, bir yaşam sürdürmek zorunda. Kimse istemez bile bile ölüme gitmeyi. TTK var, norm kadrosu 14 bin 500. 40 bin işçinin çalıştığı zamanlar oldu. Bu arkadaşlarımız çalışmak zorunda. Buna bir an önce çözüm bulunması gerekiyor. Ocak patlatmak çözüm değil. Ocağı kapatırsın ama bu insanları düşünmek zorundayız. Bu konuya bir an önce çözüm gerek. Bu arkadaşların yapabildiği madencilik. Böyle bir kurumumuz da var. Bunu değerlendirmek gerekiyor" ifadesini kullandı. (DHA)