Gündem

Gelininin banyo yapıp yapmadığı takip eden kayınvalide için Yargıtay kararını verdi

31 Ekim 2021 12:46

Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay, eşlerin cinsel birliktelik yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için gelininin banyo yapıp yapmadığını takip eden kayınvalidenin bu hareketinde erkeği kusurlu buldu. 

Bir süredir geçimsizlik yaşayan genç çift, karşılıklı olarak boşanma davası açtı. Davalı kadın, davalı erkeğin annesinin evliliğe sürekli müdahale ettiğini belirtti. Davalı,  kayınvalidesinin konuştuğu sırada elinden telefonunu aldığını, eşiyle cinsel birliktelik yaşayıp yaşamadıklarını takip için banyo yapıp yapmadığını takip ettiğini iddia etti.

Aile mahkemesi tarafların boşanmasına hükmetti. Kararı taraf avukatları temyiz etti. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, gelişen vakaların ağır nitelikte olduğuna, erkeğin bu müdahalelere sessiz kaldığına dikkat çekti. Davalı erkeğin “eşinin ailesi ile görüşmesine izin vermediği ve onlara kızlarını aramamalarını söylediği” ancak boşanmaya sebep olan olaylarda erkeğin yine de ağır kusurlu olduğuna vurgu yapıldı.

Kararda şöyle denildi:

“Evlilik birliğinin sarsılmasına sebep olan olaylarda erkek ağır kusurlu olup, erkeğe yüklenen bu kusurlu davranışlar aynı zamanda kadının kişilik haklarına saldırı teşkil etmektedir. O halde tarafların sosyal ve ekonomik durumları, tazminata esas olan fiilin ağırlığı ile hakkaniyet kuralları dikkate alınarak kadın yararına manevi tazminata karar vermek gerekirken, yanılgılı kusur belirlemesinin sonucu olarak yazılı şekilde manevi tazminat talebinin reddine karar verilmesi doğru görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir.” (İHA)