Politika

Gelecek Partili Selim Temurci, 4. kez "Pelikan" açıklaması nedeniyle ifade verdi: Süheyb Öğüt'ten sonra eşi Hilal Kaplan da şikâyetçi oldu!

Temurci, Öğüt ve Kaplan'ın, "siyaseten kontrol edemedikleri kişileri; iftira ve yalanlarla dolu suçlamarla sindirme amacında olduğunu" savundu

13 Mayıs 2022 13:25

"Pelikan yapısı" ile ilgili açıklamaları nedeniyle 4. kez savcılık ifadesine çağrılan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, ifade verdi. Temurci, daha önce takipsizlik kararı verilen soruşturma hakkında Boğaziçi Küresel İlişkiler Derneği Başkanı Süheyb Öğüt'ün aynı gerekçelerle yeniden şikâyetçi olduğunu, tek farkın bu kez Sabah yazarı Hilal Kaplan'ın da dosyaya şikâyetçi olarak eklendiğini belirtti.

AKP'nin İstanbul İl Başkanlığı görevindeyken partisinden istifa ederek Gelecek Partisi'ne katılan ve Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Selim Temurci, "AKP içindeki Pelikan yapısı" ile ilgili açıklamaları nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı’na ifadeye çağırıldı.

Temurci, "terör örgütü üyeliği", "terör örgütüne üye olmamakla birlikte propaganda", "iftira", "hakaret ve suç uydurma" suçlamalarıyla 4. kez savcılığa ifade verdi. 

Temurci, daha önce Süheyb Öğüt'ün başkanı olduğu Boğaziçi Küresel İlişkiler Derneği tarafından aynı iddia ve suçlamalarla hakkında şikâyette bulunulduğunu ve takipsizlik kararı verildiğini hatırlattı. Temurci, söz konusu takipsizlik kararının savcılık tarafından da kesinleştiğine vurgu yaptı. 

Temurci, ifadesinde hakkında şikâyette bulunan Süheyp Öğüt'ün "iftira garabet ve hezeyanlarla dolu şikâyet ve iddialarına yargı mercilerince itibar edilmediğini" bu nedenle 12 Mart 2021'de yeniden şikâyette bulunduğunu belirtti. 

Öğüt'ün aynı iddia ve beyanları tekrarladığını dile getiren Temurci, "Son şikâyet dilekçesindeki tek farklılık Süheyb Öğüt, yanına Türk kamuoyu tarafından iyi bilinen hatta çok çok iyi bilinen Hilal Kaplan'ı da alarak şikâyette bulunmuştur" ifadesini kullandı. 

Temurci, Kaplan ve Öğüt'ün "siyaseten kontrol edemedikleri kişileri; haksız, mesnetsiz, iftira ve yalanlarla dolu suçlama ve ithamlarda bulunarak sindirme amacında olduğunu" savurken, suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi.

Öte yandan Kaplan ve Öğüt'ün, Temurci dışında, İsmail Saymaz, Ahmet Şık, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Aydın Ünal, Murat Ağırel, Cengizhan Çelik, Fırat Erez, Taha Ün, Cemile Bayraktar, Kenan Alpay, Kemal Özkiraz, Ali Tarakçı, Atılgan Bayar'ın arasında olduğu 33 kişiden daha şikâyetçi olduğu öğrenildi.


Dün serbest bırakılan Metin Gürcan, bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından yeniden tutuklandı

Bakan Nebati: Konut paketi açıklandıktan sonra fiyatları artıranları tespit ettik, bizi aldatmalarına izin vermeyeceğiz

Bülent Arınç: Yargının en temel görevi, milletimizin vicdan terazisine uygun kararlara imza atarak adaleti hayata geçirmektir

Erdoğan'dan Finlandiya'nın NATO adımına ilişkin açıklama: İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi

Bakan Bozdağ: Yargı kararlarını bahane ederek Cumhurbaşkanımızı hedef alan CHP’yi kınıyorum

Gelecek Partili Selim Temurci, 4. kez "Pelikan" açıklaması nedeniyle ifade verdi: Süheyb Öğüt'ten sonra eşi Hilal Kaplan da şikâyetçi oldu!

İsrail polisi, başından vurularak öldürülen gazeteci Akile'nin tabutunu taşıyanlara saldırdı

Elon Musk, Twitter'ı satın alma sürecinin "geçici olarak askıya alındığını" duyurdu

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı El Nahyan hayatını kaybetti
" />