Dünya

Geçen yıl hayatını kaybeden John le Carré'ın son romanı 'Silverview' yayımlandı

12 Ekim 2021 13:45

T24 Dış Haberler

Geçen aralık ayında hayatını kaybeden, birçok unutulmaz casus hikayelerinin Britanyalı yazarı John le Carré'ın kaleme aldığı son roman 'Silverview' okuyucularla buluştu. 

Carré'ın ölümünden yaklaşık 10 ay sonra yayımlanan kitap, şehirdeki işini bırakıp daha basit bir hayat için İngiltere'nin deniz kıyısındaki bir kasabasında kitapçı açan Julian Lawndsley'nin başından geçenleri anlatıyor. Burada babasının eski sınıf arkadaşı olan, daha sonra istihbarata çalışmaya başlayan Edward'la tanışan Julian, bir şeylerin yolunda olmadığını hissediyor.

'Casusun Mirası', 'Köstebek', 'Single ve Oğlu', 'Küçük Trampetçi Kız', 'Ölüme Çağrı', 'Casuslar Mücadelesi', 'Gece Müdürü', 'Gizemli Melodi', 'Cinayetin Parıltısı', 'Hain' ve 'Güvercin Tüneli' gibi eserlerin 89 yaşındaki yazarının 12 Aralık 2020'de zatürre nedeniyle hayatını kaybetmişti.

le Carré, yıllarca dünyanın çeşitli ülkelerinde en çok satan kitaplar listesinden inmeyecek kitaplarını yazmadan önce kendisi de bir istihbarat memuruydu. le Carré, ilk üç kitabını yazarken MI5 ve MI6'da çalışıyordu. Üçüncü kitabı The Spy Who Came in from the Cold'un (Soğuktan Gelen Casus) büyük başarısının ardından 1963'te istihbarattaki görevini bırakıp tamamıyla yazarlığa odaklanma kararı vermişti. 

NPR'a göre le Carré'ın yarattığı karakterleri unutulmaz yapan "normallikleriydi". En tanınan karakteri George Smiley; kısa, hafif göbekli ve kötü giyinen bir istihbarat çalışanıydı. James Bond'un aksine güçlü casus cihazları yoktu. Smiley, yavaş ama sistemli çalışan çok zeki bir ajandı. 

le Carré'ın eserleri onlarca farklı dile çevrildi. Birçok kitabı film ve dizilere konu oldu. Britanyalı yazarın birçok eseri Türkçeye da kazandırıldı.