Ekonomi

Geçen yıl 274 bin 809 abonenin borcundan dolayı elektriği kesildi

Gürer, “Memleketin ışığını da söndürdüler” diye konuştu

18 Nisan 2023 12:46

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen yıl 274 bin 809 abonenin borcundan dolayı elektriğinin kesildiğini açıkladı.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre Gürer, AKP iktidarları döneminde uygulanan yanlış ekonomi programlarının her alanda faturasının vatandaşa çıktığını belirtip, “Memleketin ışığını da söndürdüler” dedi. 

Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde, açıklanan resmi enflasyon oranlarının üzerindeki oranlarda fiyat artışı yapılan elektrik ücretlerinin, vatandaşlar arasında neden olduğu mağduriyete dikkati çekti. Gürer, Dönmez'e şu soruları yöneltti:

“Elektrik faturalarımızda gördüğümüz sayıların üretim, iletim ve dağıtım faaliyetlerinin maliyeti ile yasal kar marjları toplamı olması gerekirken, yapılan zamlar da bu kriterler neden dikkate alınmamaktadır? Yıllık enflasyon oranı 2022 Ekim ayı itibariyle TÜİK’e göre yüzde 84,3, İstanbul Ticaret Odası'na göre yüzde 103, Enflasyon Araştırma Grubuna göre de yüzde 170'dir. Ancak elektriğe yapılan ortalama zam oranı en yüksek enflasyon hesaplamasının bile üzerinde olmasına müdahale edilmemesinin nedenleri nedir? 2022 yılında borcundan dolayı elektriği kesilen, iptali yapılan abone sayısı kaçtır?” 

Aboneliği feshedilen sayısı 120 bin 869

Önergeye yanıt veren Dönmez, perakende elektrik satış tarifesinin belirlenmesinde tarife konusu faaliyetlerle ilgili tüm maliyetlerin mevzuat gereği dikkate alınması gerektiğini belirterek, bu maliyetlerde gerçekleşen artışların/azalışların doğal sonucu olarak perakende satış tarifelerinde artışlar/azalışlar olduğunu vurguladı.

Maliyetlerde yaşanan artışların elektrik tarifelerine yansıtılmasının sınırlı tutulduğunu belirten Bakan, Türkiye genelinde 2022'de dönem sonu itibarıyla borcu ödenmediği için elektriği kesik olan abone sayısının 274 bin 809 olduğunu açıkladı.

Dönmez, aynı dönem içinde borç ödenmemesi nedeniyle aboneliği feshedilen abone sayısının ise 120 bin 869 olduğunu ifade ederek, bu sayının toplam abone sayısının yüzde 0,24’üne denk geldiğine dikkati çekti.

“Memleketin ışığını da söndürdüler”

Gürer, AKP iktidarları döneminde uygulanan yanlış ekonomi programlarının her alanda faturasının vatandaşa çıktığını belirterek, “Memleketin ışığını da söndürdüler” dedi. Gürer, ekonomik kriz nedeni ile mağdur vatandaşın faturaları ödeyemediğini, banka kredileri ile ayakta kalmaya çalıştığını, icra dosyalarının 23 milyonu aştığını hatırlattı. Gürer, şöyle konuştu:

“Vatandaşta gelir gider dengesi bozuldu. Sabit ve dar gelirlinin geliri yerinde sayarken gıdadan enerjiye her alanda fiyatlar katladı. Ödeme güçlüğü çeken icralık oldu. Elektriği borçlarından dolayı kesildi. Seçim öncesi oy uğruna yapılan iyileştirmeye yönelik bazı düzenlemelerde de artık mızrak çuvala sığmadığı için fayda sağlamıyor. 14 Mayısta bu gidiş halkın oyu ile sonlanması var olan sorunların çözümünün başlangıcı olacaktır.”