Gündem

Gazeteci Sezgin Kartal hakkındaki iddianame hazırlandı

İlk duruşma, 4 Nisan saat 14.00’te Çağlayan Adliyesi'nde başlayacak

31 Ocak 2023 12:15

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde evinin kapısı kırılarak gözaltına alınan ve 13 Ocak’ta, “örgüt üyeliği” şüphesiyle tutuklanan gazeteci Sezgin Kartal hakkında iddianame hazırlandı. Google Maps’e bakan savcı, Kartal hakkındaki suçlamayı, Kobane ve Suruç arası mesafenin 10 km olmasını gazetecinin silahlı örgüt eylemlerine katıldığı iddiasına dayanak gösterdi.

13 Ocak 2023'te tutuklanan KarşıMahalle muhabiri Sezgin Kartal hakkındaki iddianame hazırlandı. 24 Ocak 2023'te hazırlanan ve Kartal’ı savunmayı üstlenen Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) avukatlarına bugün tebliğ edilen iddianamede Kartal’a, “örgüt üyeliği” suçlaması yöneltildi.

İddianame: ‘Saç, alın, burun ve yanak yapısı ile benzerlik gösterdiğinin…’

Dört sayfalık iddianamenin iki sayfasında PKK/KCK/YPG tarihçesinden bahseden iddianame savcısı, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir başka kişi hakkında yürüttüğü soruşturma kapsamında 16 Eylül 2020'de gerçekleştirilen ev aramasında el konulan bir bilgisayarda 26 Eylül 2014 tarihli bir fotoğraf bulunduğundan bahsetti. Savcı, fotoğraftaki bir kişinin Kartal ile, “saç, alın, burun ve yanak yapısı ile benzerlik gösterdiğinin” 10 Kasım 2021 tarihli Ankara Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı raporu ile tespit edildiğini öne sürdü.. Savcı, “daha detaylı” bir karşılaştırma raporu hazırlanması için İstanbul Jandarma Kriminal Laboratuvarı Müdürlüğü'ne yazılan yazıya hâlâ cevap verilmediğine de iddianamede yer verildi.

"Google üzerinden yapılan araştırmada 10 KM olduğunun belirlendiği…"

MLSA'dan Murat Kök'ün aktardığına göre iddianame savcısı, gazetecinin, “terör örgütü ile bağlantısı”na en yenisi 5 yıl önce olan gazeteci Kartal hakkındaki soruşturma ve dava dosyalarını, derdest bir davayı ve ev aramasında ele geçirilen dijital materyallerde yer alan fotoğrafları delil olarak gösterdi.

Kartal’ın savunmasına altı satır ve özet olarak yer veren savcı, gazetecinin hattı üzerinde HTS çalışmaları yapıldığını belirterek Kartal’ın suçlama konusu yapılan fotoğrafın çekildiği tarihten iki gün önce İstanbul’dan yola çıktığını ve 26 Eylül günü ise Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde baz sinyali alındığını öne sürdü.

Savcı, Kartal’ın telefonunun 26 Eylül 2014'te 20.19- 23.06 saatleri arasında sinyal vermeyi kestiğini ve dolayısıyla telefonunu kapattığının tespit edildiğini belirterek, şu iddiayı öne sürdü:

“Suruç ilçesi ile fotoğrafın çekildiği Ayn el-Arab kenti arasındaki mesafenin Google üzerinden yapılan araştırmada 10 KM olduğunun belirlendiği, bu kapsamda şüphelinin bahse konu tarihte Suriye’nin Ayn el-Arab kentinde bulunan PKK/KCK/YPG silahlı terör örgütü üyeleri ile buluşup silahlı eylemlerde bulunmak amacı ile Şanlıurfa ili Suruç ilçesinden illegal yoldan yurttan çıkış yaptığı yönünde kuvvetli şüphenin oluştuğu…”

Savcı, Kartal’ın tutuklanmasına dayanak gösterilen fotoğrafın çekildiği yeri belirtirken yukarıdaki iddialarına rağmen fotoğrafın gündüz vakti çekilmiş olduğuna dair bir değerlendirmeye iddianamede yer vermedi.

İlk duruşma, 4 Nisan’da

Savcı, “gazeteci kimliği altında örgüte müzahir yayınlar üzerinden silahlı terör örgütünün eylem ve ideolojisini halka sempatik olarak gösterme çabası içerisinde yazılar kaleme aldığı”nı iddia ettiği Kartal’ın, “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

İddianameyi kabul eden İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı görmeye 4 Nisan 2023 saat 14.00’te başlayacak.

‘Fotoğraf benzerliğini bu suçlamaya dayanak göstermek kötü niyetlidir’

İddianameyi yorumlayan MLSA Eş Direktörü Veysel Ok, iddianamedeki argümanların hiçbir hukuki dayanağı olmadığına dikkat çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Savcının iddialarına tek ‘dayanağı’, Sezgin’in telefonunun baz sinyalleridir. Ancak hiçbir savcı, bir gazetecinin haber için nereye, nasıl, ne zaman ve neden gittiğini sorgulayamaz. Kaldı ki bunu, ‘örgüt üyeliği’ gibi bir iddiaya dayanak göstermek ne hukuka ne de mantığa uygundur. Hiçbir kriminal rapor alınmadan sadece, ‘benzerlik’ üzerinden bir kişiye, ‘örgüt üyeliği’ gibi bir ithamda bulunmak kötü niyetli bir yaklaşımdır. Biz, tutukluğun hak ihlali olduğuna dair başvurumuzu Anayasa Mahkemesi’ne yaptık fakat iddianameye bakacak olursak Sezgin, tensip ile birlikte tahliye edilmelidir. En kötü ihtimalle Sezgin’in tahliye edilmesi gereken ilk duruşmada iddianamenin dayanaksızlığını gözler önüne sereceğiz."