Medya

Gazeteci Ruşen Takva: Savcılık, Cumhur İttifakı’na sağcı ve ırkçı dediğim için beni ifadeye çağırdı

31 Mart 2023 10:45

Gazeteci Ruşen Takva, Cumhur İttifakı paylaşımları nedeniyle Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldığını duyurdu. 

Takva, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Ayda ortalama en az 2 defa ifadeye çağırılırım ve bunları yazmaktan da hicap ederim ama bu seferki tamamen absürt. Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhur İttifakı’na sağcı ve ırkçı dediğim için ‘Halkı Kin ve Nefrete Tahrik’ suçlamasıyla beni ifadeye çağırdı. Savcılık makamlarının siyasi partiler hakkında yapılan yorumlara karşı kendinin konumlandırıp suçlama konusu yapması bir tarafa. Söz konusu ittifak zaten seçmenine ‘sağcı, ırkçı ve dinci’ bir siyasi propaganda yaparak kendini böyle tanımlıyor" ifadesini kullandı. 

Takva, yaptığı paylaşımda, "Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Hüda Par’ın AKP ittifağına katılmasıyla beraber, seçim cephesi iyice belirgin bir hale geldi. Böylece kendi içlerindeki anlaşmazlıkları bir kenara bırakan ırkçı, sağcı ve gericiler tüm güçlerini birleştirerek tek cephede seçime girme kararı aldı" demişti.