Gündem

Gazeteci Melis Alphan: Dedemin gazeteci arkadaşı beni taciz etti; açıklamak kolay sanıyorsunuz, zamanla iyileştim ama yaranın izi kaldı

"Günlerce ağladım, utandım, birkaç yıl kimseye anlatamadık"

13 Aralık 2020 16:35

Sosyal medyada 'LeylaSalinger' isimli kadın kullanıcının yazar Hasan Ali Toptaş’la ilgili attığı bir tweet'in ardından başlayan 'taciz' ifşaları sürüyor.

Edebiyat, medya alanında da kadınlar ABD'de başlayan ve dünyaya yayılan 'me too- ben de' diyerek 'taciz' edildiklerini söylemeye başladı. 

Kadın hakları alanında haberleriyle bilinen gazeteci Melis Alphan 22 yaşında dedesinin arkadaşı bir gazeteci tarafından "taciz edildiğini" belirterek ''Açıklamak kolay sanıyorsunuz. 20 yıl geçti üzerinden, ilk yıllarda bırakın ifşa etmeyi, kendime bile unutturmak istiyordum. Sonra da dalgaya vurmaya başladım. Ben zamanla iyileştim ama yaranın izi kaldı" diye yazdı. 

Gazeteci Alphan'ın Twitter hesabından paylaşımı şöyle: 

"22 yaşında , bir dergide yeni çalışmaya başladığım sırada, aynı binadaki çok tanınan ve dedemin arkadaşı bir gazeteci  'Sen dede yadigarısın' diyerek beni taciz etti. Günlerce ağlarım, utandım, birkaç yıl kimseye anlatamadık; tek 1 arkadaşıma anlatabildim:

Dedeme hiç anlatmadım, üzülmesin diye, bilmeden öldü. Ben ise çalışma hayatına en başından yaralı gencecik bir kadın olarak başladım. O binada 1,5 yıl çalıştım ve o adamı binada görmemek için her gün saklambaç oynadım. Sanki ben suçluymuşum, ben yanlış bir şey yapmışım gibi.

Adam dedemin arkadaşı, benim için de abi, amca gibi bir şey olabilirdi ancak. Bana 'dede yadigarı' dedikten sonra haber fotoğrafları vermek üzere evine çağırdı. Saf gibi gittim. Sonra her şey birkaç saniyede oldu. Işıkları kapadı, beni kolumdan çekti. Şok geçirdim.

O kadar çok korktum ki. Onu ittim, çantamı kaptım ve evin kapısından kendimi dışarı atıp merdivenlerden aşağı yuvarlanarak indim. Ve adam arkamdan apartman boşluğuna şöyle seslendi: 'Bari bi taksi çağırsaydım?'

Şimdi ben bu adamın sürekli panellerde, etkinliklerde ya konuştuğunu görüyorum, içim hınçla dolu. Bunu eminim birçok kadına yaptı.

Sinirle yazarken ne çok imla hatası yapmışım, affola!

En acısı da, ben genç bir kadın olarak mesleğe yeni adım atıyorum diye dedem bu gazeteciyi arayıp 'Torunuma sahip çık' demiş. Allahın belası herifin 'sahip çıkma'dan anladığı da bu oldu.

Açıklamak kolay sanıyorsunuz. 20 yıl geçti üzerinden, ilk yıllarda bırakın ifşa etmeyi, kendime bile unutturmak istiyordum. Sonra da dalgaya vurmaya başladım. Ben zamanla iyileştim ama yaranın izi kaldı.

Ben o zamanlar bana yaptığının yanı sıra, bunu yaparak dedeme attığı kazığa öfkelendim. Dedem hayatta en sevdiğim insandı ve bu herif sanki bana değil, ona saldırmıştı. Tuhaf ruh halleri. İnsan aynı anda o kadar çok şey hissediyor ki..

Fikir dünyamız çoğunlukla farklı olsa da bu konuda  sizinleyiz ...Tüm haklarınızı sonuna kadar kullanınız."