Gündem

Gazeteci Deniz Yücel'in attığı tweet nedeniyle “kamu görevlisine alenen hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü

05 Eylül 2019 14:19

İstanbul – Die Welt muhabiri gazeteci Deniz Yücel’in 20 Şubat 2019 tarihinde attığı bir tweet gerekçe gösterilerek “kamu görevlisine alenen hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması bugün İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. 

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin aktardığına göre yurt dışında yaşadığı için duruşmaya katılamayan Yücel’i avukatı Veysel Ok temsil etti. Müvekkilinin Almanya’da yaşadığını söyleyen Ok, Yücel’in adresini mahkemeye sunacaklarını belirtti, savunmasının alınması için gereken talimatın bu adrese gönderilmesini talep etti. Talebi kabul eden mahkeme, davayı 11 Haziran 2020 tarihine erteledi.

Deniz Yücel’in dava konusu olan tweet’inde paylaştığı ifadeler, terör propagandası iddiasıyla yargılandığı ana davaya ilişkin 10 Mayıs 2019 tarihinde Almanya’da sunduğu savunmada da geçiyor.

Cumhuriyet Savcısı Celal Sarıdere tarafından hazırlanan iddianamede Yücel’in TCK 125 gereğince cezalandırılması talep ediliyor. Delil olarak açık kaynak araştırma raporu ve Hudut Kapıları Büro Amirliği’nin 07/03/2019 tarihli cevabı gösterilirken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz ise dosyada mağdur olarak yer alıyor.