Gündem

Garanti Bankası ve Türk Telekom'dan siber saldırı açıklaması!

"Türk Telekom'un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır"

28 Ekim 2019 08:37

Türkiye'de büyük firmalar ve bazı bankalara yönelik siber saldırı olduğu; 100 GB büyüklüğündeki saldırının bazı bankaların internet altyapılarını işlemez hâle getirdiği kaydedildi. Garanti Bankası ve Türk Telekom'da siber saldırıya dair açıklama gelirken büyük firmalara hizmet sunan hosting firmalarının da bu saldırıdan etkilendiği bildirildi. 

Independent Türkçe'de yer alan habere göre Garanti Bankası'ndan konuya dair şu açıklama geldi:

"Dijital hizmetlerimize yönelik yoğun internet trafiği nedeniyle dijital kanallarımızda erişim sıkıntısı yaşamaktayız. İnternet servis sağlayıcılarımızla beraber sorunu gidermek için çalışıyoruz. Müşterilerimizin yaşadığı mağduriyet için özür dileriz."

Garanti'nin saldırının ardından yaptığı bu açıklamada yoğun internet trafiği açıklaması dikkati çekti.

Konuya ilişkin Türk Telekom'dan yapılan bildirimde de şu ifadeler kullanıldı:

"Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık. Saldırı, Türkiye'nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom'un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur. Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir."

"Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler. Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom'un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır. Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir."