Ekonomi

“Fıstığın fiyatını spekülatif anlamda artırmak isteyenler bilsinler ki Fakıbaba izin vermeyecek”

Bakan Fakıbaba: Bu ülkeye bir şey olursa İslam alemi gider

17 Mayıs 2018 22:03

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği’nin (BAKTAD), Ramazan ayına sayılı günler kala, stokçular tarafından fıstık fiyatlarının 210 liraya yükseltilmesi sebebiyle, fıstıklı ürün üretmeyerek bu durumu protesto etme kararının ardından yaptığı açıklamada  Antep fıstığı fiyatları için tedbir alacaklarını açıkladı. Baklava üreticilerine çeşitleri artırma çağrısı yapan Fakıbaba cevizli ve fındıklı baklava türlerini önerdi. 

Fakıbaba, “Bu ülkeye bir şey olursa İslam alemi gider. O yüzden ülkemize sahip çıkmalıyız. Samimi olarak söylüyorum, israfı önlememiz lazım” açıklamasında bulundu.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, partisinin Gaziantep il teşkilatını ziyaretinde konuşan Fakıbaba, Antep fıstığı fiyatlarındaki artışlarla ilgili soru üzerine, bölge çocuğu olarak üreticilerin kazanmasının sağlanmasını isteyen bir kişi olduğunu aktardı.

Stokçuluktan para kazanmak isteyen insanlara karşı hakikaten gerekli önlemleri alacağız

Ticarete de karşı olmadığını belirten Fakıbaba, "Sadece parası olup hiçbir gayret etmeyen, sadece stokçuluk yapan ve sadece stokçuluktan para kazanmak isteyen insanlara karşı hakikaten gerekli önlemleri alacağız. İnsanlara stokçuluk yaptırmayız, yapılmasına da izin vermeyiz" ifadesini kullandı.

Üreticilere her türlü desteğin artığını vurgulayan Fakıbaba, bu anlamda da teşvik ve desteklerin verilmeye devam edileceğini söyledi.

Fakıbaba, tüm bu çalışmaları yaparken 81 milyon insanın alın terini azaltanlara karşı da mücadele edeceklerini aktararak, şöyle devam etti:

“Fıstığın fiyatını spekülatif anlamda artırmak isteyenler şunu bilsinler ki Ahmet Fakıbaba buna izin vermeyecek”

"Piyasayı gözetliyoruz. Eğer fiyatlar gereken ayarın altına düşmediği taktirde, gerekli tedbirleri alırız. Bu kesin kararımız. Hangi gıdada olursa olsun, bu ülke sahipsiz değildir. Üreticinin de tüketicinin de esnafın da sanayicinin de mutlu olduğu bir çalışma şeklini benimsemeliyiz. Bu anlamda özellikle fıstığın fiyatını spekülatif anlamda artırmak isteyenler şunu bilsinler ki Ahmet Fakıbaba buna izin vermeyecek."

Fındıklı baklava önerisi: Üretici arkadaşlarımız çeşitliliği artırmalı

Fakıbaba, Türkiye'nin elinde şu an 100 ton fındık olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ne kadar güzel bir şey olur aslında. Baklavacı arkadaşlarla da paylaştık, diyorlar ki 'İnsanlar bu lezzete alıştı.' Buna saygı duyuyorum ama fıstıklı baklava 60 lira ise cevizli 50, fındıklı da 40 lira olur. Eğer ben çocuğuma baklava götüreceksem mutlaka cevizli götürmek zorunda mıyım? Yani bu konuda da üretici arkadaşlarımızın çeşitliliği artırması gerekir."

“Allah aşkına bu kadar baklava nasıl yenecek? Bu konuda ciddi olarak israfın önüne geçmemiz lazım”

Gittiği bazı toplantılarda yapılan baklava ikramlarında porsiyonların büyük olmasıyla karşılaştığını belirten Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Allah aşkına bu kadar baklava nasıl yenecek? Bu konuda ciddi olarak israfın önüne geçmemiz lazım. İsraf eden, iflas eder.

“Bu ülkeye bir şey olursa İslam alemi gider”

Bu ülkeye bir şey olursa İslam alemi gider. O yüzden ülkemize sahip çıkmalıyız. Samimi olarak söylüyorum, israfı önlememiz lazım. Fıstıkla ilgili olarak arkadaşlarımızla görüşüyoruz, lisanslı depoculuğu da geliştireceğiz. İnşallah bu sıkıntıların önüne geçmiş olacağız. Lisanslı depoculukla fırsatçılığın da önüne geçmiş olacağız."