Gündem

Filtresiz termik santral tasarısını kabul eden AKP'liler, tasarıyı veto eden Erdoğan'a teşekkür etti!

"Cumhurbaşkanımız önce sağlık, önce insan diyerek..."

02 Aralık 2019 18:29

Türkiye'nin çeşitli illerine dağılmış durumdaki yaklaşık 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifini kabul eden AKP milletvekilleri, tepkiler üzerine tasarıyı veto eden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

TIKLAYIN - Erdoğan'dan partisi AKP'ye çevre vetosu: Filtresiz termik santrallere 2,5 yıl daha süre veren değişiklik Meclis'e geri gönderildi

Erdoğan, filtresiz termik santrallere mevzuata uyum için 2,5 yıl daha süre veren, torba yasanın 50. Maddesi'ni veto etti. Madde, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmişti.

TIKLAYIN - 15 termik santralin baca filtresiz 2,5 yıl daha çalışması AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi

Erdoğan'ın maddeyi veto etmesinin ardından AKP'li milletvekilleri, Erdoğan'a maddeyi veto ettiği için teşekkür etti.

"Cumhurbaşkanımız önce sağlık, önce insan diyerek..."

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan önce sağlık, önce insan diyerek Afşin-Elbistan Termik Santralleri'nin bacalarına filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto etti. Cumhurbaşkanımıza tüm Kahramanmaraşlılar adına şükranlarımızı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

AKP'li Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir ise, Twitter hesabından "Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan, Milletvekillerimizin çabalarını ve vatandaşlarımızın beklentilerini göz ardı etmedi. Termik Santrallerin bacalarına filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto etti. Tüm Kahramanmaraşlılar olarak Cumhurbaşkanımız'a teşekkür ediyoruz" şeklinde açıklamada bulundu.

AKP'li bir diğer Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal da Erdoğan'a teşekkür ederken, sosyal medya hesabından "Termik santrallerin çalışma süresinin uzatılması konusundaki maddeyi #veto eden Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız sn @RTErdogan'a Hemşehrilerimiz adına teşekkür ederiz #kahramanmaraş" paylaşımı yaptı.

SP'den AKP'li vekillere tepki

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Yazıcı, AKP'li milletvekillerinin paylaşımlarına tepki gösterirken, "Omurga yetmezliği" yorumunda bulundu.

Yazıcı'nın Twitter hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

"5 termik santrale filtre takılmasını erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi."
-"Ekonomimiz için olması gereken buydu zaten."

"Cumhurbaşkanı bu yasa tasarısını veto etti."
-"İşte bu, helal olsun!"

Siyasi/ahlaki bir hastalık:
Omurga yetmezliği!"