Gündem

Filistinli kaynaklar: 7 Ekim saldırıları sırasında Hamas lideri Haniye, İstanbul'daydı; Ankara, İsrailli sivil ölümlerinden sonra "nazikçe" ülkeden gitmesini istedi

23 Ekim 2023 14:34

T24 Dış Haberler

Filistinli kaynaklar, Hamas lideri İsmail Haniye'nin, Hamas'ın İsrail'e binlerce füze attığı ve İsrail topraklarına girdiği 7 Ekim gecesinde İstanbul'da olduğunu belirtti. 

Al Monitor'den Fehim Taştekin'e konuşan iki farklı kaynak, Hamas üyeleriyle birlikte saldırının haberini televizyondan izlerken "şükür namazı" kıldığı görüntülerin sosyal medyada yayılmasından sonra Haniye'nin "nazikçe Türkiye'den gönderildiğini" ifade etti. 

Kaynaklar, Türkiye'nin sivil ölümlerinden sonra yine de Hamas'ı koruyor gibi gözükmek istemediği için Ankara'nın Haniye ile birlikte diğer Hamas üyelerinin de ülkeden ayrılmasını istediğini belirtildi. 

Habere göre saldırıdan sonra Haniye'nin sağ kolu Saleh al-Arouri'nin Al Jazeera'ya verdiği söyleşide "Bütün Filistinli tutukluları serbest bıraktıracak ve savaşmaya devam edecek kadar İsrail askeri yakaladık" demesi de Ankara'da rahatsızlık yarattı. 

Filistinli bir kaynak, "Aralarında Hamas da bulunan Filistinli gruplar, Türkiye'nin duruşundan memnun değil. Açıklamaları yetersiz bulunuyor. İsrail'in Ankara Büyükelçisi, Dışişleri'ne bile çağrılmadı" dedi.

Hamas'ın siyasi liderlerinden Halid Meşal, geçen günlerde HaberTürk'e verdiği söyleşide, "Türkiye'ye saygım büyük. Türkiye İsrail'in cinayetlerine dur demeli. Elektrik ve suyun kesilmesine dur demeli. Gazze halkı oradan göçmeyecek. Ne olursa olsun. Türkiye'den ve İslam ülkelerinden bir İslam Zirvesi gerçekleştirmelerini bekliyoruz" demişti. 

Al Monitor'e konuşan kaynak, Ankara'ya Hamas'la bağlarını kesmesi için İsrail'den çok ABD'nin baskı yaptığını belirtti.