Politika

Fikret Bila: CHP'nin yükselişi ve yerel kalkınma vizyonu, iktidara giden yolu açıyor

"CHP’li belediye başkanları, AKP iktidarına karşı alternatif model olabilecek başarılı bir sosyal belediyecilik örneği verdiler"

05 Nisan 2024 11:32

Halktvcomtr yazarı Fikret Bila, bugünkü yazısında CHP'nin 2024 yerel seçimlerinde kaydettiği başarının, Türkiye siyasetinde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Bila'ya göre, bu başarı, CHP'nin iktidara doğru attığı kararlı adımların bir göstergesi. Özellikle, ittifaksız girilen seçimlerde elde edilen sonuçlar, CHP'nin kendi gücünü ve toplumdaki yerini pekiştirdiğini ortaya koydu.

Bila, "CHP’nin İktidar Yürüyüşü" başlıklı köşesinde şunları kaydetti:

"CHP’nin yerel seçimlerde beklenenin de üzerinde başarı göstermesi siyasette yeni bir aşamaya işaret ediyor. İttifaksız girdiği 2024 yerel seçimlerinde, Millet İttifakı’yla girdiği 2019 yerel seçimlerinden daha büyük bir başarı göstermesi CHP’nin iktidara yürüyüşünün başladığını gösteriyor.

AK Parti’nin 22 yıllık iktidarı boyunca sermayeden, zenginden, yarattığı yandaş şirketlerden yana izlediği ekonomi politikasına devam etmesi, yoksulları, emekçileri, emeklileri öbür dünya vaatleriyle karın tokluğuna yaşamaya mahkûm etmesi bu kez sert bir tepkiyle karşılandı.

İYİ Parti ve DEM Parti’nin CHP adaylarının karşısına aday çıkarmalarına karşın “İstanbul İttifakı” “Türkiye İttifakı” çağrıları halk nezdinde karşılık buldu ve sandıkta gerçekleşen işbirliği CHP’yi yerel yönetimlerde iktidara taşıdı. Bu sonucun elde edilmesinde iktidarın kötü ekonomik ve sosyal politikalarının yanı sıra CHP belediyelerinin sosyal belediyecilik uygulamalarındaki başarısının da katkısı büyüktür.

CHP’li belediye başkanları 11 büyükşehir başka olmak üzere yönettikleri diğer iller ve ilçelerde AK Parti iktidarına karşı alternatif model olabilecek başarılı bir sosyal belediyecilik örneği verdiler."

Yazının tamamını okumak için tıklayın.