Gündem

Figen Yüksekdağ’ın “Yıkılacak Duvarlar” adlı şiir kitabı hakkında toplatma kararı

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın cezaevinde yazdı “Yıkılacak Duvarlar” adlı şiir kitabı hakkında toplatma ve imha kararı

08 Eylül 2022 16:22

Antalya 5. Sulh Ceza Mahkemesi,  5 yılı aşkın süredir Kandıra 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 2020’de Ceylan Yayınları’ndan çıkan “Yıkılacak Duvarlar” isimli şiir kitabının, basım, dağıtım ve satışı yasakladı. Mahkeme kitap hakkında toplatma ve el konulan nüshaların imhasına karar verdi. 

GazeteduvaR’da yer alan habere göre, karara gerekçe olarak kitapta yer alan “Bulutlu Başım” adlı şiir gösterildi. Kararda, “Bulutlu Başım” şiirinin “silahlı terör örgütü ve faaliyetlerinin övüldüğü, terör örgütü mensuplarının meşru ve yasal amaç taşıdıklarının anlatıldığı ve övgüyle bahsedildiği” gösterildi.

“O şiirler duvarları aştı çoktan”

Ceylan Yayınları, toplatma ve imha kararıyla ilgili, “Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, mısraları yasaklamaya çalışıyor. O şiirler duvarları aştı çoktan” açıklamasında bulundu.

Ceylan Yayınları tarafından yapılan ve “Böylesi kararları hukuk nosyonuna sığdırabilenlerle uzlaşmayacağımızı bir kez daha dile getiriyoruz” ifadesinin yer aldığı açıklamada, “Figen Yüksekdağ'ın ‘Yıkılacak Duvarlar’ kitabı hakkında yasaklama kararı verildi. Yayınevi kolektifimiz, her koşulda şiiri, her koşulda devrim romanlarını, kuramsal yol haritalarımızı okurla buluşturmaya devam edecek! Dirençle, diri bir inatla...” denildi