15 Temmuz Darbe Girişimi

'FETÖ'den yargılanan eski Bursa Valisi kefaletle serbest

Bursa'da 17'si tutuklu 60 sanığın yargılandığı 'FETÖ' davasında ara karar açıklandı

05 Temmuz 2018 05:16

Bursa'da, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturmasının ardından açılan davada, aralarında eski Vali Şahabettin Harput'un da bulunduğu17'si tutuklu 60 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Şahabettin Harput ile iki sanık 50 şer bin TL kefalet karşılığı tahliye edildi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra sürdürülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Bursa eski Valisi Şahabettin Harput , Ağustos ayında çıkartıldığı mahkemece 'Terör örgütü üyesi olmak' suçundan tutuklandı. Şahabettin Harput'un, cezaevindeki üst aramasında bulunan boynunda asılı beze sarılı not bulunmuş, notun Fethullah Gülen'in el yazısıyla yazıldığı iddia edilmişti. Notta "Allah seni kötülüklerden korusun. Sağlık, sıhhatli ve işlerinde başarılara muvaffak eylesin. Allah her zaman yanınızda. Kıtmirim" yazdığı öne sürülmüştü.

Savcılık soruşturmasının ardından aralarında Harput'un da bulunduğu 27’si tutuklu 60 sanık hakkında Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘silahlı terör örgütü yöneticisi olma ve terörizmin finansmanının kanununa muhalefet’ suçlarından 10 ile 20’şer yıla kadar hapis cezaları istemiyle dava açıldı. Şahabettin Harput 'un suçlamaları kabul etmediği yargılama sürerken tutuklu sanıklardan 13'ü daha tahliye edildi.

Bugün görülen duruşma sonunda mahkeme heyeti sağlık problemleri ve yaşı dikkate alınarak Şahabettin Harput ile diğer tutuklu sanıklar Mehmet Ali Yayıkcı, Ali Kemal Turan'u 50'şer bin TL kefalet ile tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesina karar verdi. Mahkeme, Eylül ayına ertelendi. (DHA)