Gündem

FETÖ'nün Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı'nın 22.5 yıl hapsi istendi

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi

09 Eylül 2022 00:35

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Kırgızistan’dan Türkiye'ye getirilen ve FETÖ'nün Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı'nın tutuklu yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. İnandı’nın 22.5 yıl hapisle cezalandırılması istendi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirildiğini duyurduğu FETÖ'nün Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı'nın, 'silahlı terör örgütü yöneticiliği'nden yargılanmasına devam edildi.

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık İnandı ameliyat olduğu gerekçesiyle katılmazken, avukatı salonda hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal, önceki celse alınan ara karar gereği dinlenmesi istenen bazı tanıkların yurt dışında olduğu için kendilerine ulaşılamadığını, bu nedenle bu kişilerin mahkemeye çağrılmasından vazgeçildiğini açıkladı.

Ardından söz alan savcı, esas hakkındaki mütalaayı sundu. Mütalaada etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istemeyen İnandı'nın FETÖ'nün Orta Asya sorumlusu olduğu belirtilerek, sanığın 1985'te örgüte katıldığı ve 'Bilal' kod adını kullandığı aktarıldı.

Örgüt hiyerarşisinde farklı görevler alan sanığın 1993-1995 yılları arasında FETÖ'nün Türkiye'deki eğitim kurumlarında öğretmen ve müdür yardımcısı olarak çalıştığı, daha sonra Kırgızistan'da görevlendirildiği belirtilen mütalaada; örgütün, bu ülkedeki çatı yapılanması Sebat Eğitim Kurumları A.Ş.'de sırasıyla genel müdür yardımcılığı, yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu başkanlığı yaptığı ifade edildi.

Üst sınırdan cezalandırılması istendi

Sanığın ilerleyen süreçte Kırgızistan'da sözde 'ülke imamı' olarak görevlendirildiği anlatılan mütalaada; FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra da örgütsel faaliyetlerine devam ettiği ve ülke imamlığından sözde 'kıta imamlığına' terfi ettirildiği belirtilerek, şu değerlendirmeye yer verildi:

"Sanığın FETÖ elebaşına doğrudan bağlı örgüt terminolojisinde 'kıta imamı' olarak adlandırılan konumda örgütün yapılanmasını ve koordinesini sağladığı, kendisine bağlı Orta Asya coğrafyası içerisindeki ülke imamları ile görüşmeler gerçekleştirdiği, yakalandığı tarihe kadar 'Orta Asya mesulü' olarak örgüt içinde faaliyet gösterdiği, elebaşı Gülen'in 'en iyi gönül eri' tanımına giren, örgütün en üst düzey yönetim organı 'başyüceler' ile örgütsel kararların alındığı toplantılara katıldığı, belirli zaman aralıklarında ABD'ye gittiği, en son 2021 yılı mart ayında olmak üzere, örgüt lideri Fetullah Gülen ile görüştüğü belirlenmiştir. Sanığın FETÖ'nün yönetici kadrosu içinde yer aldığı, örgüt içinde karar veren, organize eden, örgüt üyelerini yönlendiren, emir ve talimat veren sanığın üzerine atılı 'silahlı terör örgütünü yöneticiliği suçunu' işlediği, sanık savunmaları, ByLock değerlendirme tutanağı, tanık beyanları ve dosya kapsamındaki delillerle anlaşılmaktadır."

Sanığın; yargılama boyunca örgütsel tutumunu sürdürdüğüne, örgüt elebaşına sahip çıktığına, FETÖ'yü terör örgüt olarak kabul etmediğine dikkat çekilen mütalaada, İnandı'nın 'silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Mütalaada, üst sınırdan cezalandırılması istenen sanık hakkında ayrıca takdiri indirim yapılmaması talep edildi.

Sanık avukatı, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi. (AA)