Gündem

'FETÖ' firarisi İzmir'de düzenlenen operasyonla yakalandı

İzmir'in Buca ilçesinde gözaltına alınan İ.S.'nin TSK mensuplarının fişlendiği "buluntu flash bellek"in hazırlanmasında etkin rol oynayanlardan biri olduğu iddia edildi

13 Mayıs 2018 23:19

İzmir merkezli 15 ilde, ‘FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki "kripto yapılanması"na yönelik düzenlenen operasyon kapsamında firari olarak aranan ve soruşturmaya dayanak oluşturan TSK mensuplarının fişlendiği "buluntu flash bellek"in hazırlanmasında etkin rol oynayanlardan biri olduğu iddia edilen İ.S. yakalandı.

Alınan bilgiye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca ‘FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki kripto yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında haklarında gözaltı, arama ve el koyma kararı bulunan 96 kişi içinde yer alan ve firari olarak aranan İ.S'nin eşi ile Buca ilçesinde bir arkadaşının evinde gizlendiği tespit edildi.  Zanlı, İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlediği operasyonla yakalandı. 

Şüphelinin, “soruşturmanın dayanağını oluşturan "buluntu flash bellek"i hazırlayanlardan olduğu, flash bellek içinde adına kayıtlı dosyalar bulunduğu” iddia edildi.

Operasyon

Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince İzmir merkezli 15 ilde 10 Mayıs'ta eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu, haklarında gözaltı kararı verilen 96 zanlıdan 87'si yakalanmıştı.

Operasyon kapsamında ‘FETÖ'nün askerlerden sorumlu 5 ‘mahrem imam’ından 2'sinin yurt dışına firar ettiği, gözaltı listesindeki hava istihbarat astsubay Erdal D'nin de darbe girişimi öncesi geçici görevle gittiği Yunanistan'dan dönmediği belirlenmişti.

Soruşturma kapsamında gözaltı, arama ve el koyma kararı verilen 96 zanlının ismine "Yurtta Sulh Konseyi" üyesi olarak yargılanan eski Orgeneral Akın Öztürk'ün, 2006'da İzmir'de Ege Ordusu Komutanlığına teslim edildikten sonra üstünü örttüğü öne sürülen "buluntu flash bellek" dosyasından ulaşıldığı ortaya çıkmıştı.

TSK mensuplarını fişlemişlerdi

Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı olan Akın Öztürk'ün kurduğu "Güneş çalışma grubu" heyeti tarafından incelenen ve "Kayda değer veri yok. Basit tedbirlerle önlenebilecek bir durum. Gerekli çalışma yapıldı." denilerek rafa kaldırıldığı ileri sürülen "buluntu flash bellek"te yapılan incelemede, TSK mensuplarının fişlendiği belirlenmişti.