Gündem

'FETÖ’den gözaltına alınan akademisyen hakkında takipsizlik kararı: Muhalif olduğum için atıldım

"Kaybettiğim 3 yılın hesabını kim verecek?"

28 Şubat 2019 09:25

Yazdığı bir makalede eleştirdiği Fetullah Gülen’in kitabı evinde bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve 672 sayılı KHK ile mesleğinden ihraç edilen Barış Bildirisine imza atan Doç Dr. Candan Badem hakkında açılan davada, Tunceli Cumhuriyet Savcılığı ‘takipsizlik kararı’ verdi. Muhalif olduğu için atıldığını ileri süren Badem, "Kaybettiğim 3 yılın hesabını kim verecek?” diye sordu.

Birgün'den Mehmet Emin Kurnaz'ın haberine göre, iki buçuk yıl boyunca kendisine çektirilen sıkıntıların haksız olduğunun ortaya çıktığını belirten Badem, “Esasen çok basit bir araştırmayla bile benim FETÖ’cü olmadığım anlaşılabilirdi” dedi. Badem sözlerini şöyle sürdürdü:

“Saçma sapan bir şekilde binlerce insanın olduğu dosyaya atıldım. Sonra telefonumun incelemesini beklediler yıllarca, hiçbir delil olmadığı halde hakkımda soruşturma yürütüldü. Mesleğimden, öğrencilerimden uzaklaştırıldım. Yurtdışına gidemedim, kazandığım burslar oldu, onları kullanamadım. Amaç akademiyi tasfiye etmek. Akademide biat etmeyecek insanları, ilk önce göze çarpanları tasfiye ettiler. Liyakat ehliyetini ortadan kaldırdılar, akademiyi medreseye çevirdiler. Üniversitelerin bilimsel sıralaması dramatik bir şekilde düştü. Bilimsel yayınların sırası düştü. Her şey o kadar ayyuka çıktı ki artık parayla açıktan tez yazılıyor. Üniversitelerin başına getirdikleri rektör kılıklı imamlar üniversiteleri medreseye çevirdiler. Türkiye’de bilim yapma şartları ortadan kalktı. Geçen gün ODTÜ’de bir akademisyene TÜBİTAK bilim teşvik ödülüne aday gösterilmeden önce Saray’a gidecek misin diye soruyorlar. Bilim ile ne alakası var? Benim için bu ihracımın sebebi FETÖ değildi muhalif olduğum için ihraç edildim.”