Gündem

Ferdi Tayfur, Saray'da "Sigarayı bıraktım" şarkısını söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sigarayı bırakmak için milletçe bir seferberlik başlatmalıyız

09 Şubat 2016 16:03

Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir program düzenlendi. Programda ünlü arabesk sanatçısı Ferdi Tayfur "Sigarayı bıraktım" şarkısını seslendirdi.

Resepsiyonda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "1960'ların ve 1970'lerin filmlerinde sigara ve alkol ön plandaydı. Türkiye çıkardığı kanunlarla ciddi bir yol almıştır. Bugün gelişmiş ülkelerde sigara içenler toplumdan dışlanıyor. Sigarayı bırakmak için milletçe bir seferberlik başlatmalıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Sağlık Bakanlığımızın düzenlediği program sayesinde birçok vatandaşımız sigarayı bırakmıştır. Birçok vatandaşımıza Bakanlığımız ücretsiz ilaç temininde bulundu. Sağlık Bakanlığı, 2016 yılını tütünle mücadele yılı ilan ederek mücadelesini sürdürecektir. Sigarayı bırakarak verdikleri sözünde duran arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Cumhurbaşkanlığı personellerinden 200 kişide bugün bu vesilesiyle sigarayı bırakma kararı almıştır. Devletin gençleri kötülüklerden koruması gerekir. Asıl önemli olan sigara içmeyenin sağlının korunmasıdır. 

Gelişmiş ülkelerde sigara içme oranı azalmaktayken gelişmekte olan ülkelerde bu oran artıyor. Sigara endüstrisi açığını bu ülkelerde kapatıyor. 1960'ların ve 1970'lerin filmlerinde sigara ve alkol ön plandaydı. Türkiye çıkardığı kanunlarla ciddi bir yol almıştır. Bugün gelişmiş ülkelerde sigara içenler toplumdan dışlanıyor. Burada yasaların haricinde çok ciddi toplumsal bir bilinç var. Bu bilincin bizde de oluşması lazım. Bir STK olarak Yeşilay'ın üzerinde çok ağır bir görev bulunuyor. En yakınımızdan başlayarak sigara içenleri uyarmalı ve kurtarmalıyız. Biz sevdiğimiz için yapıyoruz. İnsan sevdiğinin ölmesini izlemek ister mi? Obezite vb. sorunlar yaşam tarzlarıyla ilgilidir. 

 

"Nasıl intihar etme özgürlüğü yoksa,
sigara içme özgürlüğü de olamaz"

 

Sigara, nargile ve puro gibi tütün ürünleriyle daha iyi mücadele için gözüm yetkili kurumların üzerindedir. Nikotin bağımlığının ticari bir sömürü olarak kullanılmasına karşıyız. Milletçe bir seferberlik başlatmalıyız. Sağlık Bakanlığımızın adımlarını bu doğrultuda atılmış bir adım olarak görüyorum. Türkiye'nin tamamını dumansız hava sahası haline getirene kadar mücadelemiz devam edecek. Sigara içme özgürlüğü olamaz. Nasıl intihar etme özgürlüğü yoksa, bu da olamaz. Asıl olan sigara içenin değil, sigara içmeyenin özgürlüğünü korumaktır. Açıkçası sigara ve alkol gibi bağımlılığa yol açan şiir, roman, film gibi büyük finans yönünün arkasında yattığını görüyoruz.”

 

Sağlık Bakanı: 2 milyondan
fazla kişi sigarayı bıraktı

 

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, programda bir konuşma yaptı. Müezzinoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Tütünle mücadele kapsamında bizi zor bir mücadele bekliyordu. Sigara içmek marifet değil sağlığa büyük bir zarar veriyor. Avrupa'ya rağmen sigara ile mücadeleye geç başladık. Bilinçlendirme kampanyası oluşturduk ve sigara içilen alanları kısıtladık. Türkiye'nin çabası Dünya sağlık Örgütü tarafından desteklendi. Tütün kullanma oranlarında büyük bir düşüş gerçekleşti. Ülkemizde 2 milyondan fazla kişi sigarayı bıraktı. Tütünle mücadele yasa ve kısıtlama ile sınırlı değil. Bütçe ayırarak poliklinik ve telefon hatları oluşturduk. "