Spor

Fenerbahçe'den TFF'ye, kendisine farklı penaltı pozisyonu gösterildiğini açıklayan Serkan Çınar hakkında soruşturma talebi

11 Aralık 2023 18:24

Eski hakem Serkan Çınar, 2018-19 sezonunda yönettiği Rizespor-Galatasaray mücadelesinde VAR hakemlerinin potansiyel penaltı pozisyonunda kendisine farklı, televizyona ise farklı bir görüntü servis edildiğini açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından sarı-lacivertli kulüp konunu soruşturulması için Türkiye Futbol Federasyonu'na açık mektup gönderdi. Fenerbahçe Spor Kulübü mektubu, "Genel Sekreterimiz, Yönetim Kurulu Üyemiz Burak Kızılhan tarafından, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'na gönderilen mektubu kamuoyunun dikkatine sunarız" notuyla sosyal medyada paylaştı.

Fenerbahçe'nin Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu üyesi Burak Kızılhan, Türkiye Futbol Federasyonu'na gönderilen mektubu kamuoyu ile paylaşıldı.

Eski hakem Çınar'ın Çaykur Rizespor-Galatasaray karşılaşmasında VAR ile arasında geçen diyaloğu açıklamasının ardından sarı-lacivertli ekip konuyla ilgili soruşturma başlatılması için TFF'ye başvurduğunu açıkladı.

Sarı-lacivertliler TFF ve MHK tarafından konuyla ilgili soruşturmaların yapılması ve kamuoyu ile paylaşılması talep edildi.

Fenerbahçe'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu müsabakanın VAR hakemleri incelendiğinde Kulübümüzce yapılan birden çok müracaata konu edilen hakemler ile aynı isimler olduğu görülmektedir.

Serkan Çınar’ın açıklamalarından, müsabaka hakemlerinin VAR odasındaki hakemler tarafından manipüle edilerek nasıl müsabaka sonucuna etki ettiği tüm detaylarıyla anlaşılmaktadır.

Her müracaatımızda ısrarla bahsettiğimiz üzere Türk hakemliğini kendi çıkarları lehine kullanan ve ligimizi dizayn etme emelleri barındıran bir grubun bulunduğu iddiası her geçen gün iddiadan ve şüpheden uzaklaşarak bir gerçek haline gelmektedir.

Gelinen noktada; Süper Lig Kulüplerimiz, eski FIFA kokartlı hakemler ve son olarak Serkan Çınar’ın açıklamaları mevcutken hala ciddi bir soruşturmanın başlatılmamış olması kabul edilebilir nitelikte değildir.

Kaldı ki; tüm bu iddiaların belirli hakemler üzerinde yoğunlaşması, skandal niteliğindeki her olayda belirli hakemlerin isimlerinin geçmesi iddialarımızı ispatlar niteliktedir.

Nihayetinde, son aylarda kamuoyunun gündemine gelen ciddi boyuttaki iddialar karşısında Sayın Federasyonunuzun harekete geçmesini, başta Merkez Hakem Kurulu olmak üzere ilgili Federasyon kurullarınca soruşturma süreçlerinin vakit kaybetmeksizin başlatılmasını ve kamuoyuna duyurulmasını talep ederiz."