Gündem

"FBI, 2007'de FETÖ imamını sorguladı, üzerinden Ergenekon davasında sanık olacak isimlerin listesi çıktı"

Belgelerin, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in bilgisi dahilinde imha edildiği iddia edildi

26 Ocak 2017 11:17

Fethullah Gülen cemaati üyelerinin, 2007 yılında Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nca (FBI) sorgulandığı öne sürüldü.

NTV'nin haberine göre, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, "Türkiye'ye gönderilen belgeler, FETÖ üyelerince yok edildi. Çünkü o notlarda henüz başlamamış Ergenekon ve 28 Şubat soruşturmalarının sanık isimleri vardı" denildi.

İddianameye göre, 'FETÖ' imamlarından olduğu ileri sürülen 'Kozanlı Ömer' lakaplı Osman Hilmi Özdil ve istihbarat sorumlusu Murat Karabulut'un 2007'de New York'ta havalimanında FBI yetkililerince sorgulandı. Yapılan aramada zanlıların üzerinden çıkan notlar, Ergenekon ve 28 Şubat soruşturmalarına dair bazı iddialara kapı araladı.

İddianamede "Ergenekon davası soruşturma süreci dahi başlamamışken, Özdil'in 18 Nisan 2007'de ele geçirilen notları arasında davalarda yargılanacakların isimlerinin yeraldığı notların yer almasının, davanın önceden planlanıp kurgulandığını, Fethullah Gülen ve örgüt yöneticilerinin emri ile çok amaçlı planlanıp uygulanan stratejik harekatın bir parçası olduğunu, talimatın yurt dışından canlı kurye ile geldiğini ispatlamıştır" ifadelerine yer verildi.

İddianameye göre, FBI irtibat görevlileri, 5 Kasım 2007'de, Amerika'da sorgulanan Özdil ve Karabulut ile ilgili 14 sayfa belgeyi, zanlılardan dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Uluslararası İlişkiler Şube Müdürü Ufuk Gürsoy Yavuz'a elden teslim etti.

Ancak bu şekilde örgütün eline geçen belgeler, eski İstihbarat Daire Başkanı ve 'FETÖ' tutuklusu Ramazan Akyürek'in bilgisi dahilinde imha edildi.

Akyürek'in de yer aldığı 18 eski istihbarat görevlisi hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi.