Gündem

FATİH'TE ÇÖKEN VE 2 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ BİNA İÇİN MAHALLELİDEN İHMAL İDDİASI

  Haber-Kamera: Tansu Edip GÖKBUDAK - Harun UYANIK / İSTANBUL (DHA)  Fatih Yedikule mahallesinde iki kişinin yaşamını yitirdiği çöken binanın enkazının kaldırılma çalışmaları belediye ekipleri tarafından sürdürülüyor

03 Ocak 2019 15:26

 

Haber-Kamera: Tansu Edip GÖKBUDAK - Harun UYANIK / İSTANBUL (DHA) 
Fatih Yedikule mahallesinde iki kişinin yaşamını yitirdiği çöken binanın enkazının kaldırılma çalışmaları belediye ekipleri tarafından sürdürülüyor. Bazı mahalle sakinleri, olayda ihmal olduğunu, yanan binanın bitişiğindeki binanın çökmesi öncesi, içeriye giriş çıkışlar konusunda gereken önlemin alınmadığını öne sürdüler.
Fatih Yedikule’de dün sabaha karşı yanan binanın bitişiğindeki binada da akşam saatlerinde çökme meydana geldi. Çökme sonucunda 4 kişi enkaz altında kaldı. Enkaz altında kalanlardan bina sahibi Turgut Peker  kurtarıldı.  Gecenin ilerleyen saatlerinde ise binaya hurda için girdikleri öğrenilen Emircan Tunç (18) ile Mustafa Uykun\'un   (16) enkaz altından cansız bedenleri çıkarıldı.

ENKAZ KALDIRILIYOR
Olayın ardından bölgeye gelen Fatih Belediyesi’ne bağlı ekipler enkaz kaldırma çalışmalarına devam ediyor. Sokağın dar olması nedeniyle enkaz vinç yardımıyla yavaş yavaş parçalanıyor.

İHMAL İDDİASI
Bazı mahalle sakinleri yaşanan  olayla ilgili ihmal iddiasında bulundu. Mahalle sakinleri yangın sonucu kullanılamaz hale gelen binanın yanındaki binaya giriş çıkışlar konusunda herhangi bir uyarı levhası konulmadığını söylediler. Mahallelilerden Hasan Basri Çalık (64), \"Keşke girilmesini engelleyen biri olsaydı, keşke binanın girişine yasak konulsaydı bu acı tablo olmasaydı\" dedi. Bir diğer mahalle sakini Ali Sözeri (65) ise, \"Önlem alınamadı. Çünkü o kadar ani oldu ki fırsat bile bulamadılar tahminimce. Olay çok çabuk gelişti. Bu bina tarihi olarak geçiyor. Daha önceden de yandı burası. Bir şey yapamıyorlar. Bırakıyorlar ki kendisi çöksün\" diye konuştu.

GERİYE HURDA ARAÇLARI KALDI
Öte yandan enkaz altında kalarak yaşamını yitiren Emircan Tunç ile Mustafa Uykun\'dan  geriye hurda topladıkları tezgahları kaldı. İki gencin tezgahı yıkılan binanın bir arka sokağına bırakıldı.

Görüntü dökümü:
---------------
-Binanın enkaz kaldırma çalışmalarından genel ve detay görüntüler
-Ölen iki gencin hurda tezgahlarından detay görüntü
-Mahalle sakinleriyle röportaj
-Yıkımdan görüntüler
-Genel ve detaylar
 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir