Gündem

Faruk Bildirici: "Fırat Şişman öldürüldü" haberlerine neden itiraz etmediniz Sayın Çataklı?

03 Temmuz 2021 14:42

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, "Öldürüldüğü açıklanan PKK'lı canlandı itirafçı oldu!" başlığıyla kaleme aldığı yazısına yanıt verdiğini ifade ettiği İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı'ya, "Peki öyleyse 'Fırat Şişman öldürüldü' haberlerine neden itiraz etmediniz Sayın Çataklı? 'Fırat Şişman öldürüldü' yazan gazeteciler düzeltme yayımlayacak mı?" diye sordu.

Bildirici ne yazmıştı?

Bildirici, 30 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan "Öldürüldüğü açıklanan PKK'lı canlandı itirafçı oldu!" başlıklı yazısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 8 Nisan’a yaptığı basın toplantısındaki, "7-8 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılan Eren-10 Operasyonunda etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin sözde Botan Saha Sorumlusu olarak faaliyet gösteren ve İçişleri Bakanlığı Terör Arananlar Listesinde 10 Milyon TL ödülle 'Kırmızı' kategoride aranan 1996 yılı Bitlis katılımlı Özgür Gabar (K) Fırat Şişman adındaki terörist olduğu tespit edilmiştir" açıklamasının ardından gazetecilerin Fırat Şişman’ın “öldürüldüğünü” açık açık yazdıklarına dikkati çekmişti. 

Ardından 4 Mayıs’ta İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı’nın 4 Mayıs’ta bakanlıkta düzenlediği “Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı”nda operasyonlarla ilgili bilgi verirken Fırat Şişman’ın “yaralı olarak ele geçirildiğini” söylediğine dikkati çeken Bildirici, "1.5 ay kadar sonra da yine İçişleri Bakanlığı açıklamalarıyla aniden medyayı Fırat Şişman’ın itirafçı olduğu haberlerinin kapladığını" yazmıştı.

"Gördüğüm kadarıyla, daha önce Fırat Şişman’ın öldürüldüğünü yazan medyadan şimdi nasıl olup da canlandığına dikkat çeken olmadı" eleştirisi getiren Bildirici, "İçişleri Bakanlığı hem gazetecileri hem de kamuoyunu yanıltmış oldu. Üstelik böyle bir yönteme başvurulduğu sonradan kabul edilerek kamuoyundan özür de dilenmedi, düzeltme de yapılmadı" demişti.

Çataklı isim vermeden Bildirici'ye yanıt verdi: Bir köşe yazarı...

Bakanlık Konferans Salonu'nda "Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı" düzenleyen İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, "etkisiz hale getirilme" kavramı ile ilgili geçen günlerde şaşırtıcı bir manipülasyonla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Bir köşe yazarı, bizim daha önce 'etkisiz hale getirildi' olarak duyurduğumuz bir teröristin itirafçı olmasını bir çelişki olarak yansıtmış, bunun ölü olması gerektiğini ifade etmiş. Devletin terör terminolojisinde etkisiz hale getirilmiş terörist, ölü, yaralı veya teslim olmuş terörist demektir. Yani eylem yapamayacak durumdadır" ifadelerini kullandı.

“Bazen basın açıklamalarında etkisiz hale getirilen terörist sayısının verildiğini, detaylarında ise ölü, yaralı ve teslim sayısının paylaşıldığını” aktaran Çataklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Etkisiz hale getirilmiş terörist mutlaka ölü terörist olmalıdır diye bir iddiada bulunmak, buradan kurumlarımızı suçlayıcı bir neticeye ulaşmaya çalışmak bizim açımızdan iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Üzücü olan şudur; Türkiye terörle mücadele ediyor, birileri de terörle mücadeleyle mücadele ediyor. Eğer bir çelişki varsa bize göre buradadır. Kendini bu ülkeye ait hisseden hiç kimsenin bu ülkenin terörle mücadelesine gölge düşürecek, bu mücadeleyi veren kurumların moralini bozacak veya şevkini kıracak tavırlar içinde bulunmaması gerektiğini düşünüyoruz.”

TIKLAYIN - İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, isim vermeden Faruk Bildirici'ye seslendi

Bildirici'den Çataklı'ya: Peki öyleyse neden öldürüldü haberlerine itiraz etmediniz?

Bildirici, kişisel sosyal medya hesabından İsmail Çataklı'nın bugün (3 Temmuz 2021) yaptığı  "Haziranda 92 terörist etkisiz hale getirildiğine" ilişkin açıklamasını alıntılayarak, "İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, yazıma yanıt vermiş. Peki öyleyse 'Fırat Şişman öldürüldü' haberlerine neden itiraz etmediniz Sayın Çataklı? "Fırat Şişman öldürüldü" yazan gazeteciler düzeltme yayımlayacak mı?" diye sordu.

"Etkisiz hale getirilen terörist" açıklamalarını medyanın bugüne değin hep "öldürüldü" şeklinde yazdığını bir kez daha ifade eden Bildirici, "İçişleri de karşı çıkmıyordu. Ben 'Öldürüldüğü açıklanan PKK'lı canlandı itirafçı oldu' diyerek çelişkiye dikkat çekince bu yanıtı verdiler. 'Etkisiz hale getirilen terörist' ifadesi ile 'yakalanan/yaralı/ölü terörist' kastediliyorsa neden bu sayılar ayrı ayrı açıklanmıyor? Eskiden açıkça bu sayılar duyuruluyordu.  Hatta 'Yemin Gecesi' kitabımda ayrıntılı bir tabloya da yer vermiştim. Şimdi de bu sayılar gizlenmemeli" ifadelerini kullandı.

Bildirici'nin sosyal medya paylaşımı şöyle:

TIKLAYIN - Faruk Bildirici: Öldürüldüğü açıklanan PKK'lı canlandı itirafçı oldu; bu yaklaşım, İçişleri Bakanlığı’nın operasyonlarla ilgili tüm açıklamalarına gölge düşürdü