Gündem

Eyüpsultan'da tekkeye ait yurt mahkeme kararıyla boşaltıldı

15 Ağustos 2023 03:48

İstanbul Eyüpsultan'da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sözleşme yoluyla bir vakfa kiralanan ve yurt olarak kullanılan Şeyhülislam Esbak Mustafa Efendi Tekkesi, sözleşmenin bitmesinin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce tahliye edilmek istendi. 2017'de sözleşmenin bitmesine rağmen boşaltılmayan bina mahkeme kararıyla bugün tahliye edildi.

Düğmeciler Mahallesi, Baba Haydar Sokak'ta bulunan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan Şeyhülislam Esbak Mustafa Efendi Tekkesi, 2007'de her türlü bakım, onarım ve restorasyonunun yapılması kaydıyla, kültürel faaliyetlerde kullanılmak üzere, protokol şartları doğrultusunda 10 yıl süreli ve bedelli olarak Bakanlık Kurulu kararıyla bir vakfa tahsis edildi.

Vakıf tarafından yurt olarak kullanılan binanın sözleşmesi 2017'de sona erdi. Yapılan tüm tebligatlara rağmen bina vakıf tarafından boşaltılmadı. Bunun üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü ve vakıf arasında başlayan hukuki süreç 6 yıl sürdü.

İstanbul 11. İdare Mahkemesi binanın tahliyesine karar verdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Eyüpsultan Kaymakamlığı'na bağlı ekipler tahliye kararının uygulanması için binaya geldi. Binanın bulunduğu sokakta alınan yoğun güvenlik önlemleri altında bina boşaltılarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir