Dünya

Almanya'da Rheinland-Pfalz eyalet hükümeti ile Aleviler arasında hak eşitliği anlaşması

“Alevilerin, Rheinland-Pfalz eyaletindeki uyumu için bir mihenk taşı”

11 Nisan 2019 13:43

Almanya’da Rheinland-Pfalz eyalet hükümeti ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) arasında Alevilere çeşitli haklar tanıyan anlaşma imzalandı.
 
Aleviler ile eyalet yönetimi geçen haftalarda 13 maddelik anlaşma metni üzerinde uzlaşmaya varmıştı. Eyaletin Kültür Bakanı Konrad Wolf yaptığı açıklamada, bu adımın “Alevilerin, Rheinland-Pfalz eyaletindeki uyumu için bir mihenk taşı” olduğunu belirtmişti.

Alevilik okularda ders olarak okutulacak

Anlaşmanın imzalanarak resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte Rheinland-Pfalz eyaletinde yaşayan Alevilere birtakım haklar tanınmış oldu. Bu haklar arasında Alevilik derslerinin eyalet okullarında okutulması, Alevi inancına sahip eyalet çalışanı ile öğrencilerin Alevilerin dini günlerinde izinli sayılmaları ve bazı kurumlarda dini olarak hizmet almaları yer alıyor.
 
Anlaşma metni Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun 30’uncu kuruluş yıldönümü olan 9 Nisan’da eyalet başbakanı Malu Dreyer ve AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat tarafından imzalanan metne göre AABF'nin eyalet tarafından finansal olarak desteklenmesi anlaşma kapsamında yer almıyor.

Rheinland-Pfalz eyaletinde yaklaşık 6 cemevi ve 8 bin Alevinin yaşadığı tahmin ediliyor. Pilot proje kapsamında eyalette hâlihazırda dört okulda Alevilik dersleri veriliyor. Yine aralarında Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin de bulunduğu bazı eyaletlerde Alevilik dersi okullarda sunulmaya başlamıştı.