Spor

Euroleague'in yeni kriterlerine eleştiriler sürüyor

"Oyunun kuralları herkes için aynı olmadığı gibi bir de her yıl rastgele değişiyor"

14 Temmuz 2019 12:03

2021-2022 sezonu itibariyle geçerli olacak şekilde katılım kriterlerini değiştiren Euroleague'e yönelik tepkiler sürüyor. İspanya Profesyonel Basketbolcular Birliği (ABP), söz konusu değişiklikler ile ilgili bir açıklama yaptı. 

Euroleague, geçtiğimiz haftalarda üç wild card ile 7DAYS EuroCup finalistlerine verilecek iki biletin organizasyona katılacak son beş takımı belirleyeceğini açıklamıştı. Diğer 13 takımın ise A Lisansı bulunan 11 takım ile Bayern Münih ve ASVEL'in sahip olduğu iki wild card'dan oluşacağı belirtilmişti.

İspanya Profesyonel Basketbolcular Birliği (ABP) ise Euroleague'in kararlarını eleştiren bir açıklama yaptı. ABP açıklamasında, "Sporun temelinde yükselmek yatar. Her sporcunun hedefi gelişmek ve daha yüksek seviyelere çıkmaktır. Euroleague, Olimpiyat sloganı 'citius, altius, fortius' (daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü) olan bu sözlere bir bağlılık hissetmemektedir. Sportif başarılar, günlük çabalar ve kulüpler ile oyuncuların gelişme arzusu, hiçbir şey önemli değil. Daha iyiye gitmek için nasıl bir sportif motivasyonları olacak? Euroleague, sırtını bu gerçeğe dönerek yaşıyor. Oyuncular, taraftarlar ve kulüpler, sporun spor olarak kalmasını istiyor. İlgi çekici bir turnuva olması için bunu görmek çok önemli. Ancak tiyatro daha da büyüyor. Her yıl katılım kriterlerini keyfine göre değiştiren bir organizasyon nasıl bir yasal güvence teklif ediyor? Şeffaflık devrinde Euroleague, bu konsepte de bir bağlılık hissetmiyor. Oyunun kuralları herkes için aynı olmadığı gibi bir de her yıl rastgele değişiyor. ABP, ulusal turnuvalara zarar veren ve oyuncuları zayıflatan bu kararlara tamamen karşıdır" ifadeleri kullanıldı.

İspanya Ligi ACB ve ULEB de daha öncesinde Euroleague'in yeni katılım kararlarına karşı çıkmışlardı.