Dünya

Etiyopya'da yerel hükümete karşı darbe girişimi başarısız oldu

lke genelinde internet kesildiği için iletişimde zorlanıldı

23 Haziran 2019 08:29

T24 Dış haberler

Etiyopya'nın özerk Amhara eyaletinde bir darbe girişimi meydana geldi. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed kalkışmanın bastırıldığını ve Genelkurmay Başkanı Seare Mekonnen'in vurulduğunu açıkladı.

Başbakan Ahmed, bir grup paralı askerin Amhara'da Mekonnen'e saldırdığını bildirdi ancak genelkurmay başkanının durumu hakkında bir bilgi vermedi. Başbakan ayrıca bazı "yetkililerin" bir toplantı sırasında meslektaşları tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Abiy Ahmed'in sözcüsü Negussu Tilahun, erken saatlerde darbenin özerk Amhara hükümetinin başındaki Ambachew Mekonnen'i hedef aldığını ifade etmişti.

Darbe girişiminin arkasında henüz kesin olarak kimin olduğu bilinmiyor ancak Amhara'daki hükümet partisi kalkışmadan Abiy başbakan olunca hapisten çıkarılan eski emniyet müdürünü sorumlu tuttu. Abiy Ahmed başbakan seçildikten sonra Etiyopya'daki birçok siyasi tutuklunun serbest bırakılmasına karar vermişti. 

                                        Kaynak:BBC

ABD Başkonsolosluğu, Amhara'nın en büyük şehri Bahir Dar'ın yanı sıra Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da da silah sesleri duyulduğunu aktardı. Bölgedeki üniversitede ders veren bir kişi, Reuters'a yaptığı açıklamada Bahir Dar'daki çatışmaların 4 saat boyunca sürdüğünü aktardı. 

Ülke genelinde internet kesildiği için iletişimde zorlanıldı. Ölü ve yaralı sayısıyla ilgili henüz kesin bir açıklama yapılmadı.